Na pracowniku i pracodawcy ciążą zarówno obowiązki podatkowe, jak i obowiązek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Zabezpieczeniem interesów podatnika i płatnika może być interpretacja wydana przez właściwy organ w indywidualnej sprawie.
Jedenasty wpis z cyklu „12 Przykazań transgranicznego delegowania pracowników” koncentruje się na korzyściach współpracy z doradcami podatkowymi przy delegowaniu pracowników za granicę. W naszej serii artykułów szczegółowo przedstawiamy kluczowe kwestie związane z oddelegowaniem pracowników do pracy w innych krajach. Każdy wpis analizuje różne zagadnienia, tworząc razem wszechstronne kompendium wiedzy na ten temat.
Wątpliwości i trudności dotyczące transgranicznego delegowania pracowników
Prezentując cykl „12 przykazań transgranicznego delegowania pracowników” skupiliśmy się na przedstawieniu najważniejszych kwestii i pojawiających się problemów związanych z delegowaniem pracowników do wykonywania pracy na terytorium innego państwa. Trudności mogą pojawić się zarówno po stronie pracodawcy jak i pracownika.
W treści artykułów zasygnowaliśmy kwestie, które potencjalnie mogą spowodować trudności, takie jak:
- zidentyfikowanie sytuacji, w której mamy do czynienia z oddelegowaniem pracownika;
- ustalenie obowiązku podatkowego;
- ustalenie rezydencji podatkowej;
- ustalenie ustawodawstwa dla potrzeb ubezpieczeń społecznych;
- zastosowanie się do wszystkich obowiązujących w danym indywidualnym przypadku regulacji innych państw i regulacji międzynarodowych;
- wypełnienie obowiązków pracodawcy jako płatnika;
- złożenie przez pracownika zeznania rocznego w Polsce.
Oprócz obowiązków podatkowych, pracownicy podlegają również obowiązkowi ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. W celu prawidłowego wywiązania się z tych obowiązków przez pracownika i pracodawcę, konieczne jest ustalenie właściwego ustawodawstwa, a niejednokrotnie również pozyskanie dokumentu potwierdzającego stosowanie danego ustawodawstwa.
Ważny fragment
Pomocne może okazać się także uzyskanie interpretacji indywidualnej, która będzie potwierdzała prawidłowość stosowanego podejścia do rozliczeń podatkowych oddelegowanego pracownika.
W przypadku osób oddelegowanych do Polski przez zagraniczny podmiot niezbędne może okazać się wsparcie zarówno w procesie zgłoszeniowym do odpowiednich organów, jak i w comiesięcznym obliczaniu oraz odprowadzaniu zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Istotne są również elementy dotyczące ustalenia wynagrodzenia pracownika oraz zasad rozliczania.
Wsparcie zewnętrznych podmiotów
W celu poprawnego wywiązania się z obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych, warto rozważyć wsparcie wykwalifikowanego specjalisty w tym zakresie, np. doradcy podatkowego.
Usługi doradcy podatkowego mogą okazać się pomocne zarówno dla pracodawcy, jak również pracownika, w zakresie wywiązania się z obowiązków związanych z oddelegowaniem do innego kraju. Należy pamiętać o tym, że przepisy wielu krajów różnią się w kwestii obowiązków spoczywających na oddelegowanym pracowniku oraz jego pracodawcy. Wsparcie specjalistów może pozwolić na uniknięcie sankcji za niedopełnienie tych obowiązków.
Podsumowanie
Mnogość aktów prawnych oraz różnorodność przepisów obowiązujących w różnych krajach mogą utrudniać prawidłowe wykonanie obowiązków związanych z delegowaniem pracowników. Dlatego warto rozważyć wsparcie zewnętrznych podmiotów, takich jak doradcy podatkowi, aby zapewnić zgodność z przepisami i uniknąć potencjalnych sankcji. Wsparcie specjalistów może okazać się nieocenione w prawidłowym rozliczeniu podatków i ubezpieczeń, co jest kluczowe zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.
WSPÓŁAUTORZY: Karolina Nieścior i Joanna Krajnik, Transgraniczne delegowanie pracowników
Cykl „12 Przykazań transgranicznego delegowania pracowników” składa się z poniższych artykułów:
- Transgraniczne delegowanie pracowników
- Oddelegowanie a delegacja
- Pracownik oddelegowany do pracy w Polsce
- Pracownik za granicą a PIT w Polsce
- Delegowanie pracowników – ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
- Delegowanie pracowników – dokumentacja
- Delegowanie pracowników – umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
- Delegowanie pracowników – opodatkowanie dochodów w innych krajach
- Delegowanie pracowników roczne zeznanie podatkowe
- Dyrektywa o transgranicznym delegowaniu pracowników
- Delegowanie pracowników – łatwiej z doradcą podatkowym
- Delegowanie pracowników – wątpliwości