fbpx

Treść artykułu

Jedenasty wpis z cyklu „12 Przykazań transgranicznego delegowania pracowników” prezentuje korzyści współpracy z doradcami podatkowymi w zakresie delegowania pracowników zagranicę. W naszym cyklu przedstawiamy najistotniejsze kwestie związane z oddelegowaniem pracowników do wykonywania pracy w innym państwie. W każdym z wpisów zostały przedstawione w odrębne zagadnienia, natomiast całokształt artykułów stanowi kompendium ogólnej wiedzy na temat transgranicznego delegowania pracowników.

Wątpliwości i trudności dotyczące transgranicznego delegowania pracowników

Prezentując cykl „12 przykazań transgranicznego delegowania pracowników” skupiliśmy się na przedstawieniu najważniejszych kwestii i pojawiających się problemów związanych z delegowaniem pracowników do wykonywania pracy na terytorium innego państwa. Trudności mogą pojawić się zarówno po stronie pracodawcy jak i pracownika.

W treści artykułów zasygnowaliśmy potencjalne trudności, jak:

 • zidentyfikowanie sytuacji, w której mamy do czynienia z oddelegowaniem pracownika;
 • ustalenie obowiązku podatkowego;
 • ustalenie rezydencji podatkowej;
 • ustalenie ustawodawstwa dla potrzeb ubezpieczeń społecznych;
 • zastosowanie się do wszystkich obowiązujących w danym indywidualnym przypadku regulacji innych państw i regulacji międzynarodowych;
 • wypełnienie obowiązków pracodawcy jako płatnika;
 • złożenie przez pracownika zeznania rocznego w Polsce.

Oprócz obowiązków podatkowych, pracownicy podlegają również obowiązkowi ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. W celu prawidłowego wywiązania się z tych obowiązków przez pracownika i pracodawcę, konieczne jest ustalenie właściwego ustawodawstwa, a niejednokrotnie również pozyskanie dokumentu potwierdzającego stosowanie danego ustawodawstwa.

Ważny fragment

Pomocne może okazać się także uzyskanie interpretacji indywidualnej, która będzie potwierdzała prawidłowość stosowanego podejścia do rozliczeń podatkowych oddelegowanego pracownika.

Sprawdź Transgraniczne delegowanie pracowników Grant Thornton

Wsparcie zewnętrznych podmiotów

W celu poprawnego wywiązania się z obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych, warto rozważyć wsparcie wykwalifikowanego specjalisty w tym zakresie, np. doradcy podatkowego.

Usługi doradcy podatkowego mogą okazać się pomocne zarówno dla pracodawcy, jak również pracownika, w zakresie wywiązania się z obowiązków związanych z oddelegowaniem do innego kraju. Należy pamiętać o tym, że przepisy wielu krajów różnią się w kwestii obowiązków spoczywających na oddelegowanym pracowniku oraz jego pracodawcy. Wsparcie specjalistów może pozwolić na uniknięcie sankcji za niedopełnienie tych obowiązków.

Podsumowując, mnogość aktów prawnych z pewnością może utrudniać prawidłowe wykonanie obowiązków wynikających z każdego z nich, dlatego warto rozważyć  wsparcie podmiotów trzecich.

WSPÓŁAUTOR: Joanna Krajnik, Konsultant, Transgraniczne delegowanie pracowników

Cykl „12 Przykazań transgranicznego delegowania pracowników” składa się z poniższych artykułów:

 1. Transgraniczne delegowanie pracowników
 2. Oddelegowanie a delegacja
 3. Pracownik oddelegowany do pracy w Polsce
 4. Pracownik za granicą a PIT w Polsce
 5. Delegowanie pracowników – ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
 6. Delegowanie pracowników – dokumentacja
 7. Delegowanie pracowników – umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
 8. Delegowanie pracowników – opodatkowanie dochodów w innych krajach
 9. Delegowanie pracowników roczne zeznanie podatkowe
 10. Dyrektywa o transgranicznym delegowaniu pracowników
 11. Delegowanie pracowników – łatwiej z doradcą podatkowym
 12. Delegowanie pracowników – wątpliwości

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Transgraniczne delegowanie pracowników Zobacz wszystkie

Najczęściej czytane