Z początkiem grudnia w województwie opolskim rusza kolejny nabór na projekty wprowadzające innowacje do działalności lokalnych przedsiębiorstw. Jest to drugi nabór, zarówno w tym roku, jak i w perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020, w którym o wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy chcący wprowadzić innowacyjne rozwiązania w swoich firmach. W pierwszej edycji dofinansowanie otrzymało 27 innowacyjnych projektów, a ich łączna kwota dofinansowania wyniosła 88 mln złotych.
Od 1 do 8 grudnia 2016 roku, w ramach Działania 1.1 Innowacje w przedsiębiorstwach, przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie województwa opolskiego będą mogli składać wnioski o dofinansowanie innowacyjnych pomysłów rozwoju przedsiębiorstw. Wsparcie kierowane jest w szczególności do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, jednak duże zakłady także mają możliwość uzyskania dofinansowania. W ogłoszonym właśnie konkursie do rozdysponowania przeznaczono 40 mln złotych.
Wnioskodawcy chcący uzyskać fundusze unijne w ramach Działania 1.1 będą mogli ubiegać się o środki na dwa typy przedsięwzięć:
- budowa, rozbudowa, zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego w celu rozwoju działalności innowacyjnej przedsiębiorstw;
- powstawanie innowacji (od pomysłu do rynku) lub jego wybranych elementów tj.: badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych (w tym etap prac demonstracyjnych), linii pilotażowych, działań w zakresie wczesnej walidacji produktów, zaawansowanych zdolności produkcyjnych, pierwszej produkcji.
Sprawdź Doradztwo europejskie Grant Thornton
Minimalna kwota dofinansowania musi wynieść 500 tys. zł, a maksymalna nie więcej niż 10 mln zł.
Projekty dotyczące zaplecza badawczo-rozwojowego mogą liczyć odpowiednio na dofinansowanie na poziomie:
- Mikro i małe przedsiębiorstwa: 55%
- Średnie przedsiębiorstwa: 45%
- Duże przedsiębiorstwa: 35%
Natomiast projekty dotyczące prowadzenia badań przemysłowych i prac rozwojowych mają możliwość otrzymania dofinansowania odpowiednio na poziomie:
Koszty dotyczące badań przemysłowych:
- Mikro i małe przedsiębiorstwa: 70%
- Średnie przedsiębiorstwa: 60%
- Duże przedsiębiorstwa: 50%
Koszty dotyczące prac rozwojowych:
- Mikro i małe przedsiębiorstwa: 45%
- Średnie przedsiębiorstwa: 35%
- Duże przedsiębiorstwa: 25%
W ramach ogłoszonego konkursu możliwe będzie uzyskanie wsparcia na projekty nakierowane na rozwój branż wskazanych jako inteligentne specjalizacje regionalne w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego.
Dodatkowo premiowane będą również projekty ograniczające negatywne oddziaływanie na środowisko, w tym m.in. ograniczające emisję substancji szkodliwych do środowiska.
Warunkiem uzyskania wsparcia przez duże przedsiębiorstwa jest zapewnienie rozpowszechniania wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. Co więcej dodatkowo premiowane będą również projekty realizowane we współpracy z małymi i średnimi firmami jak również organizacjami pozarządowymi i instytucjami badawczymi.
AUTOR: Marta Niespodzińska, Asystent ds. funduszy unijnych, Doradztwo Europejskie
Magazyn PLUS: Kompendium wiedzy o dotacjach
(.pdf, Rozmiar: 12,92 MB)