fbpx

Treść artykułu

Od pół roku funkcjonują w Polsce nowe zasady zwolnień podatkowych na inwestycje. Jak obecnie wyglądają w Twoim mieście lub powiecie?

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy w 2017 r. Premier Mateusz Morawiecki (wówczas minister) ogłosił reformę pod roboczym hasłem „cała Polska specjalną strefą ekonomiczną”. 10 maja 2018 r. uchwalono ustawę o wspieraniu nowych inwestycji wprowadzającą system pomocy publicznej, który zastąpił specjalne strefy ekonomiczne (SSE). Od 5 września 2018 r. przedsiębiorcy w całej Polsce mogą wnioskować o przywileje podatkowe podobne do tych, jakimi dotychczas cieszyli się wyłącznie podatnicy zlokalizowani w SSE.

Jak w praktyce działają przepisy o wsparciu nowych inwestycji?

Postanowiliśmy sprawdzić, jak po pół roku od uruchomienia reformy, działają w praktyce nowe przepisy. Przeanalizowaliśmy, jakie konkretnie przywileje – licząc według nowych algorytmów – przysługują w poszczególnych powiatach w Polsce. Wniosek? Jak pokazujemy w raporcie „Nowa inwestycyjna mapa Polski”, nowe przepisy są znacznie bardziej atrakcyjne dla firm, niż dotychczasowy system specjalnych stref.

Co prawda, hasło „cała Polska SSE” wydaje się być na wyrost, bo choć w teorii nowy system faktycznie obejmuje całe terytorium Polski, to w praktyce w wielu rejonach kraju warunki uzyskania wsparcia są tak wywindowane, że szansa na pomoc jest niewielka. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu obszarów Polski reforma mimo wszystko jest prawdziwą, pozytywną rewolucją. Na terenie wielu powiatów zaczęły obowiązywać zasady niemal równe z tymi, jakie dotąd obowiązywały jedynie w specjalnych strefach ekonomicznych.

Sprawdź Polska Strefa Inwestycji Grant Thornton

Jak pokazujemy w raporcie, aż 93 powiaty (z 380 istniejących w Polsce) uznaliśmy za obszar, na którym szczególnie łatwo uzyskać wsparcie (dodatkowo podzieliliśmy je na trzy podstrefy). Obszary te tworzą swoiste nowe „specjalne strefy” oferujące firmom potężne zwolnienia podatkowe.

Największym wygranym reformy wydaje się województwo podkarpackie. Na jego terenie położonych jest aż 15 powiatów „uprzywilejowanych”, czyli tych, na terenie których – według naszej analizy – najłatwiej o uzyskanie zwolnienia podatkowego od planowanej inwestycji (wskaźnik 6-12 pkt). Żadne inne województwo nie może pochwalić się równie wysoką liczbą preferowanych przez nowe przepisy lokalizacji.

Małgorzata Samborska

Dyrektor, Doradztwo podatkowe

Nowy system wsparcia inwestycji to dla wielu firm w Polsce niespodziewany prezent od państwa, który w znaczący sposób może pchnąć ich konkurencyjność do przodu. Warto z tej okazji skorzystać.

Jak sytuacja wygląda w Twoim powiecie?

Zobacz prezentację

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Polska Strefa Inwestycji Zobacz wszystkie

Zmiana warunków wsparcia w PSI/SSE

Kryzys ekonomiczny wywołany pandemią koronawirusa zauważalnie wpływa również na inwestycje realizowane na podstawie decyzji o wsparciu (bądź zezwolenia na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej). Przedsiębiorcy koncentrują się w chwili obecnej na utrzymaniu płynności swoich…

Najczęściej czytane