Mechanizm podzielonej płatności (split payment)08.06.2018

Kolejna zmiana ustawy o podatku VAT wprowadza nowe rozwiązanie – dodatkową metodę dokonywania płatności – mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Przepisy o split payment, czyli mechanizmie podzielonej płatności wejdą w życie od 1 lipca 2018 roku.

Zmiany zostały wprowadzone Ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 10 stycznia 2018 roku, Poz. 62).

Metoda ma zastosowanie wyłącznie do transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników. O zastosowaniu tej metody będą decydować strony transakcji, co oznacza, że zastosowanie mechanizmu jest dobrowolne. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, dobrowolna podzielona płatność ma być narzędziem dla przedsiębiorców do ochrony przed skutkami transakcji z nierzetelnymi kontrahentami. Dodatkowo zastosowanie mechanizmu ma być jedną z przesłanek dla wykazania, że nabywca dochował należytej staranności weryfikacji kontrahenta zawierając z nim transakcję.

Zapraszamy do lektury! 

 

Pobierz PDF→

 

Outsourcing finansowo-księgowy

Zapoznaj się z usługą

 

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Jak nie dać się wkręcić(...)

Czytaj więcej →

Minister twardo stoi na gruncie(...)

Czytaj więcej →

Ustawa VAT znowu do zmiany

Czytaj więcej →

Los split payment przesądzony

Czytaj więcej →

Jak uprościć VAT na żywność

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami