Ulga B+R już nie tylko dla wybranych25.01.2018

Jeżeli w Państwa przedsiębiorstwie powstają nowe lub ulepszone produkty czy usługi lub są tworzone prototypy, warto sprawdzić, czy nie jest to powód wystarczający do skorzystania z preferencji podatkowych.

Ulga badawczo-rozwojowa (ulga B+R) umożliwia przedsiębiorcom prowadzącym działalność nastawioną na innowacyjność, skorzystanie z dodatkowego odliczenia i efektywne obniżenie kwoty podatku do zapłaty – zarówno w PIT jak i CIT. Po ostatnich nowelizacjach przepisów, ulga stała się atrakcyjna i relatywnie łatwo dostępna. Ustawodawca w taki sposób zmienił warunki skorzystania z tego narzędzia, aby jak najwięcej podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową z niego korzystało. Wzrosły np. limity odliczeń i doprecyzowano przepisy, by rozwiać rodzące się wcześniej problemy.

Praktyka pokazuje, że największe wątpliwości przedsiębiorców budzi jednak to, czy prowadzone przez nich prace, stanowią działalność badawczorozwojową. Jest to jeden z najczęstszych obszarów, których dotyczą wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych.

Analizując, co należy rozumieć przez działalność B+R w różnych branżach, posłużyliśmy się przykładami z powszechnie dostępnych interpretacji opublikowanych na stronach Ministerstwa Finansów w latach 2016-2017. Co ważne, nasza krajowa definicja jest zbieżna z pojęciem działalności badawczo-rozwojowej stosowanym m.in. przez OECD, zarówno w badaniach statystycznych tej działalności, jak i w działaniach z zakresu polityki naukowo-technicznej.

Mamy nadzieję, że nasz Purpurowy Informator pomoże Państwu zidentyfikować obszary prowadzonej działalności, które dają podstawy do skorzystania z ulgi B+R.

 

 

Pobierz PDF→

 

Ulga na działalność badawczo-rozwojową

Zapoznaj się z usługą

 

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Specjalne Strefy Ekonomiczne na podwójnie(...)

Czytaj więcej →

Zmiany w przepisach audytowych –(...)

Czytaj więcej →

Podsumowanie roku 2017 w podatkach

Czytaj więcej →

TOP 13 zmian w podatkach(...)

Czytaj więcej →

Zmiany w opodatkowaniu pracy twórczej

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami