Celem wprowadzenia ulgi jest wsparcie robotyzacji, tj. zachęta przedsiębiorców będących podatnikami PIT lub CIT do nabywania robotów przemysłowych. Koszty kwalifikowane będą stanowić wydatki poniesione na zakup robotów przemysłowych. W ramach ulgi przedsiębiorcy rozpoznają w kosztach uzyskania przychodów 150% wydatków poniesionych na robotyzację.
Niniejszym wpisem rozpoczynamy cykl artykułów „ulga na robotyzację w praktyce”. Pierwszy wpis stanowi opis ogólnych informacji dotyczących ulgi na robotyzację. W naszym cyklu przedstawiamy najistotniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym korzystaniem przez podatników z ulgi na robotyzację. W każdym z wpisów zostaną przedstawione w sposób szczegółowy odrębne zagadnienia, natomiast całokształt artykułów stanowi kompendium ogólnej wiedzy na temat ulgi na robotyzację.
Główne założenia ulgi na robotyzację
Jeszcze przed wejściem w życie przepisów dotyczących ulgi na robotyzację, w polskim systemie podatkowym funkcjonowały ulgi na innowacje w postaci ulgi B+R oraz ulgi IP Box..
Czytaj więcej: Działalność innowacyjna – ulga B+R i IP Box
Jednym z głównych motywów wprowadzenia nowej ulgi na innowacje, w postaci ulgi na robotyzację, jest wsparcie polskich przedsiębiorców w etapie automatyzacji ich działalności, a tym samym umożliwienie szybszego rozwoju i zwiększenie atrakcyjności na rynku polskim i międzynarodowym.
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej:
Robotyzacja powinna stać się kluczowym narzędziem służącym do zwiększania efektywności rynkowej.
Należy zauważyć, że obecnie tempo rozwoju rynku jest szybkie i ciągle się zwiększa, a wszystko to za sprawą intensywnej cyfryzacji przedsiębiorstw.
Ministerstwo Finansów wskazuje, iż:
Celem regulacji jest stworzenie środowiska przyjaznego do powstawania tzw. fabryk przyszłości.
Ministerstwo Finansów już wcześniej kilkukrotnie zapowiadało wprowadzenie ulgi na robotyzację, obecnie możemy już mówić o realizacji zapowiedzi.
Czytaj więcej: Ulga na roboty – nowe podatkowe wsparcia dla przedsiębiorców
Na czym polega ulga na robotyzację?
Ulga na robotyzację przypomina obecną już od 2016 r. w polskim systemie ulgę B+R. Tak jak wskazana ulga, nowa preferencja ma umożliwić podatnikom odliczenie od dochodu kosztów kwalifikowanych.
Odliczenie nie będzie mogło przekraczać 50% kwoty poniesionych kosztów kwalifikowanych, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z działalności operacyjnej.
Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Ministerstwa Finansów podatnicy będą mogli rozpoznawać koszty kwalifikowane wraz z odpisami amortyzacyjnymi od zakupionych robotów przemysłowych.
Podobnie jak w przypadku ulgi B+R rozliczenie przedmiotowej preferencji następuje na etapie składania rocznego zeznania podatkowego.
Podkreślenia wymaga również fakt, że ustawodawca ograniczył czasowo możliwość skorzystania z ulgi na robotyzację. Do odliczenia uprawnieni będą jedynie podatnicy, którzy poniosą koszty kwalifikowane w okresie od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Czytaj więcej: Ulga na roboty – znane są nowe szczegóły
Ulga na robotyzację: koszty kwalifikowane
W przeciwieństwie do ulgi B+R, podatnicy chcący skorzystać z ulgi na robotyzację nie muszą prowadzić działalności badawczo-rozwojowej. W praktyce zasadniczym warunkiem jest fakt poniesienia przez podatnika wskazanych w ustawie wydatków.
Katalog kosztów kwalifikowanych (kosztów poniesionych na robotyzację) zawarty w treści ustawy jest co do zasady katalogiem zamkniętym. To znaczy, że jedynie wymienione w nim wydatki na robotyzację będą mogły zostać rozliczone w ramach ulgi.
Koszty kwalifikowane, a więc wydatki poniesione na robotyzację stanowią:
- Koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych, maszyn i urządzeń peryferyjnych oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami, urządzeń i systemów zdalnego zarządzania oraz urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną;
- Koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych;
- Koszty nabycia usług szkoleniowych dla pracowników;
- Opłaty leasingowe.
Robot przemysłowy – definicja
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
- wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
- jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
- jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
- jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika
Czytaj więcej: Nowe ulgi na innowacje – znamy szczegóły
Rozważając skorzystanie z ulgi na robotyzację warto wziąć pod uwagę także inne preferencje podatkowe, dedykowane działalności innowacyjnej:
Podsumowując ulga na robotyzacje jest zupełnie nowym rozwiązaniem prawnym. Wiąże się to z wieloma niewiadomymi, zwłaszcza w zakresie sposobu jej stosowania. Dlatego podmioty planujące bezpieczne skorzystanie z preferencji powinny rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistów.
WSPÓŁAUTOR: Jakub Babańczyk, Konsultant, Bieżące doradztwo podatkowe