Strata dziecka to niewyobrażalny ból, z którym musi zmierzyć się każdy rodzic dotknięty taką tragedią. W tak trudnych chwilach ważne jest, aby mieć pełną świadomość przysługujących praw i możliwości skorzystania z urlopów oraz zasiłków, które mogą pomóc w tym bolesnym okresie. W naszym artykule przedstawiamy szczegółowe informacje na temat uprawnień rodzicielskich w przypadku poronienia, urodzenia martwego dziecka oraz śmierci dziecka w pierwszych tygodniach życia.
Zasiłek chorobowy przy poronieniu
W Kodeksie pracy nie ma uregulowania dotyczącego rozróżnienia momentu poronienia i momentu urodzenia martwego. W dotychczasowym orzecznictwie przeważa pogląd, że do poronienia dochodzi do 22 tygodnia ciąży, a do urodzenia martwego po 22 tygodniu. Najważniejsza w takim przypadku jest kwestia, czy szpital wyda kartę urodzenia martwego, na podstawie której Urząd Stanu Cywilnego wyda akt urodzenia z adnotacją o śmierci dziecka – ponieważ jedynie na podstawie aktu urodzenia przysługuje zasiłek macierzyński.
Jeśli do poronienia dochodzi na tak wczesnym etapie, że lekarz nie jest w stanie ustalić płci dziecka, wówczas szpital nie wydaje zaświadczenia o urodzeniu martwym, a tym samym pracownica nie uzyska aktu urodzenia dziecka. W przypadku poronienia na tym etapie, przy braku aktu urodzenia dziecka, jego matce przysługuje zasiłek chorobowy, jeśli lekarz uzna, że jest ona niezdolna do pracy.
Ważny fragment
W przypadku poronienia rodzice powinni ustalić czy lekarz określił płeć dziecka i czy szpital wyda kartę urodzenia martwego. Jeśli tak, matka może się ubiegać o 8 tygodni zasiłku macierzyńskiego. W przeciwnym razie może uzyskać jedynie zasiłek chorobowy, na podstawie zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy (eZLA) oraz zaświadczenia o poronieniu.
Uprawnienia rodzicielskie w przypadku śmierć dziecka przy porodzie (urodzenie martwe)
W przypadku urodzenia martwego dziecka, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie. Jest to okres niezbędny, aby kobieta powróciła do zdrowia i odzyskała siły po porodzie. W przypadku śmierci dziecka przy porodzie, kiedy znana jest już jego płeć, szpital wydaje kartę urodzenia martwego, a Urząd Stanu Cywilnego wydaje akt urodzenia z adnotacją o śmierci dziecka.
Przykład 1. Urodzenie martwego dziecka nastąpiło 15.09.2021 r. – w takim przypadku urlop macierzyński przysługuje w okresie od 15.09.2021 r. do 09.11.2021 r.
Pobierz informator: Pracownicze uprawnienia rodzicielskie 2024 – urlopy, świadczenia, wnioski
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Uprawnienia rodzicielskie w przypadku śmierci dziecka do 8 tygodnia życia
W przypadku, kiedy do śmierci dziecka dochodzi do 8 tygodnia jego życia, kobiecie przysługuje skrócony okres urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni od dnia porodu, nie krócej jednak niż 7 dni od dnia śmierci dziecka.
Przykład 1. Do śmierci dziecka doszło w 5 tygodniu życia – w takiej sytuacji matce dziecka przysługują jeszcze 3 tygodnie urlopu macierzyńskiego, jako że całkowity możliwy okres do wykorzystania to 8 tygodni od dnia porodu. Data urodzenia 15.09.2021 r., data śmierci dziecka 19.10.2021 r. – urlop macierzyński przysługuje od 19.10.2021 r. do 09.11.2021 r.
Przykład 2. Do śmierci dziecka doszło po upływie 7 tygodni życia – wówczas jego matce przysługuje jeszcze 7 dni urlopu macierzyńskiego, jako że całkowity możliwy okres do wykorzystania to 8 tygodni od dnia porodu, jednak nie krócej niż 7 dni od dnia śmierci dziecka. Data urodzenia 15.09.2021 r., data śmierci dziecka 05.11.2021 r. – urlop macierzyński przysługuje od 06.11.2021 r. do 12.11.2021 r.
Uprawnienia rodzicielskie w przypadku śmierci dziecka po 8 tygodniu życia
Gdy do śmierci dziecka dochodzi po upływie 8 tygodnia jego życia, kobiecie przysługuje skrócony okres urlopu macierzyńskiego w wymiarze 7 dni od daty jego śmierci (7 dni liczymy od dnia następnego po dniu śmierci dziecka).
Przykład 1. Data urodzin dziecka to 15.09.2021 r., data śmierci 01.12.2021 r., czyli po upływie 8 tygodni jego życia. Jego matce przysługuje urlop macierzyński w okresie od 01.12.2021 r. do 08.12.2021 r.
Podstawa prawna: Kodeks pracy: art. 1801 1 i §2
Świadczenia i urlopy przysługujące matkom i ojcom zatrudnionym w ramach stosunku pracy
Zobacz wideo:
Czytaj więcej w cyklu o uprawnieniach rodzicielskich:
- Elastyczna organizacja pracy dla rodziców dzieci do lat 8 – najważniejsze informacje
- Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w wymiarze 16 godzin lub dwóch dni – co warto o nim wiedzieć?
- Jak zgłosić noworodka do ubezpieczenia zdrowotnego i o czym pamiętać?
- Ochrona stosunku pracy po powrocie z urlopów związanych z rodzicielstwem
- Urlop macierzyński i urlop zaległy po powrocie z macierzyńskiego – wszystko co musisz wiedzieć
- Urlop ojcowski w bieżącym roku – kluczowe informacje
- Urlop wychowawczy – komu i na jakich zasadach obecnie przysługuje?
- Urlop rodzicielski na nowych zasadach – sprawdź czy wiesz wszystko
- Praca podczas urlopów związanych z rodzicielstwem – macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego
- Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje i na jakich warunkach?
- Zasiłek macierzyński – wymiar, wnioskowanie, niezbędne dokumenty
- Jakie uprawnienia rodzicielskie mają rodzice adopcyjni vs rodzice biologiczni?
- Karmienie piersią a praca – jakie prawa przysługują matkom karmiącym?
- Jakie prace są zakazane dla kobiet karmiących piersią?
- Urlop opiekuńczy – komu przysługuje i jak o niego wnioskować?
- Jakie uprawnienia przysługują rodzicom w przypadku śmierci dziecka?
- Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej – najważniejsze informacje
- Urlop okolicznościowy z okazji narodzin dziecka – najważniejsze informacje