W kolejnym artykule z cyklu poświęconego prostej spółce akcyjnej, prezentujemy porównanie prostej spółki akcyjnej (PSA) oraz tradycyjnej spółki akcyjnej. Wbrew nazwie, PSA znacznie różni się od spółki akcyjnej.
Założenie i wkłady PSA oraz spółki akcyjnej
Do powstania spółki akcyjnej konieczne jest w szczególności zawiązanie spółki, w tym sporządzenie statutu, który wymaga formy aktu notarialnego. PSA można natomiast założyć na dwa sposoby: tradycyjny – przez sporządzenie umowy spółki w formie aktu notarialnego – albo uproszczony, przez Internet (system S-24), z wykorzystaniem wzorca umowy.
Kapitał zakładowy spółki akcyjnej wynosi co najmniej 100.000 zł. Kapitał ten może zostać pokryty zarówno wkładem pieniężnym, jak i niepieniężnym. Należy jednak pamiętać, że przedmiotem wkładu do spółki akcyjnej nie mogą być prawa niezbywalne czy świadczenie pracy bądź usług. Inaczej jest w PSA. W PSA nie występuje kapitał zakładowy – w jego miejsce funkcjonuje kapitał akcyjny, do którego pokrycia wystarczy jedna złotówka. Ponadto wkładem do PSA może być każdy wkład mający wartość majątkową, w tym wkład w postaci świadczenia pracy lub usług czy też w postaci prawa niezbywalnego.”
PSA a S.A: akcje w spółce
Zarówno w spółce akcyjnej, jak i w PSA akcjonariuszom przysługują akcje, które nie mają formy dokumentowej, ponieważ występują w formie zdematerializowanej. Akcje obu rodzajów spółek zapisane są w rejestrze akcjonariuszy prowadzonym przez wyspecjalizowany podmiot. W przypadku PSA rejestr akcjonariuszy może być prowadzony przez notariusza albo uprawnioną firmę inwestycyjną. W przypadku spółki akcyjnej – wyłącznie przez uprawnioną firmę inwestycyjną.
Wyłącznie akcje spółki akcyjnej mogą być przedmiotem obrotu zorganizowanego (obrót akcjami na giełdzie).
Istotna różnica między spółkami pojawia się również w obszarze wypłaty zysku ze spółki
Organy spółki
W spółce akcyjnej występują obowiązkowo trzy organy: walne zgromadzenie, które zbiera wszystkich akcjonariuszy i decyduje o kierunkach rozwoju spółki, zarząd, którego rolą jest reprezentacja i prowadzenie spraw spółki
W PSA również obowiązkowo występuje walne zgromadzenie. Funkcjonowanie tego organu jest mniej sformalizowane niż w przypadku spółki akcyjnej. W spółce akcyjnej uchwały walnego zgromadzenia powinny być umieszczone w protokole sporządzonym przez notariusza. Natomiast podejmowanie uchwał walnego zgromadzenia PSA następuje na walnym zgromadzeniu albo poza walnym zgromadzeniem na piśmie albo przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Nowością w PSA jest także możliwość zastąpienia tradycyjnego zarządu i rady nadzorczej jednym organem – radą dyrektorów
Likwidacja spółki akcyjnej a likwidacja PSA
Zlikwidowanie spółki akcyjnej jest procesem wieloetapowym i czasochłonnym. Proces likwidacji PSA został uproszczony
Prosta spółka akcyjna może stanowić atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnej spółki akcyjnej. Przemawiać za tym mogą zwłaszcza liczne ograniczenia formalności, z którymi muszą się mierzyć spółki akcyjne. Warto przy tym pamiętać, że wśród dostępnych form działalności w Polsce jest również spółka z o.o., która także pozwala na ograniczenie znacznej części formalności, a ma tę przewagę nad PSA, że funkcjonuje w Polsce od lat. Warto też mieć na względzie, że nadal wyłącznie akcje tradycyjnej spółki akcyjnej mogą być przedmiotem obrotu giełdowego.
WSPÓŁAUTOR: Franciszek Furmaniak, Junior Associate, Zespół Doradztwa w Procesach Reorganizacji
Prosta spółka akcyjna – nowy cykl artykułów
- Prosta(?) spółka akcyjna – nowy cykl artykułów Grant Thornton!publikacjaProsta(?) spółka akcyjna – nowy cykl artykułów Grant Thornton!
- Nabycie akcji prostej spółki akcyjnej nie takie prostepublikacjaNabycie akcji prostej spółki akcyjnej nie takie proste
- Odpowiedzialność akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej (PSA)publikacjaOdpowiedzialność akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej (PSA)
- Prosta spółka akcyjna a spółka z o.o. – podobieństwa i różnicepublikacjaProsta spółka akcyjna a spółka z o.o. – podobieństwa i różnice
- Efektywne opodatkowanie PSA i jej akcjonariuszypublikacjaEfektywne opodatkowanie PSA i jej akcjonariuszy
- Reprezentacja prostej spółki akcyjnej – zarząd czy rada dyrektorów?publikacjaReprezentacja prostej spółki akcyjnej – zarząd czy rada dyrektorów?
- Kupujesz albo sprzedajesz akcje prostej spółki akcyjnej? Uważaj na moment przeniesienia prawpublikacjaKupujesz albo sprzedajesz akcje prostej spółki akcyjnej? Uważaj na moment przeniesienia praw
- Założenie prostej spółki akcyjnej – jak to zrobić?publikacjaZałożenie prostej spółki akcyjnej – jak to zrobić?
- Uproszczona likwidacja Prostej Spółki AkcyjnejpublikacjaUproszczona likwidacja Prostej Spółki Akcyjnej
- Skutki podatkowe finansowania PSApublikacjaSkutki podatkowe finansowania PSA
- Jak wypłacić dywidendę w Prostej spółce akcyjnej?publikacjaJak wypłacić dywidendę w Prostej spółce akcyjnej?
- Akcje założycielskie, czyli jak nie dać się rozwodnić w PSApublikacjaAkcje założycielskie, czyli jak nie dać się rozwodnić w PSA
- Rejestr akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnejpublikacjaRejestr akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnej
- Skutki podatkowe likwidacji PSApublikacjaSkutki podatkowe likwidacji PSA
- Prosta spółka akcyjna a spółka akcyjna – podobieństwa i różnice
- Zmiana umowy prostej spółki akcyjnej w praktycepublikacjaZmiana umowy prostej spółki akcyjnej w praktyce
Podsumowanie:
- W odróżnieniu od spółki akcyjnej, której minimalny kapitał zakładowy wynosi 100.000 zł, w PSA funkcjonuje kapitał akcyjny, na którego pokrycie wystarczy symboliczna złotówka.
- Wkładem do spółki akcyjnej mogą być wyłącznie prawa majątkowe, z wyłączeniem praw niezbywalnych oraz świadczenia pracy i usług. Do PSA można wnieść wszelki wkład mający wartość majątkową, w tym wkład w postaci świadczenia pracy lub usług.
- Obowiązkowe w spółce akcyjnej zarząd oraz radę nadzorczą, w PSA może zastąpić rada dyrektorów – organ skupiający w sobie cechy zarządcze i nadzorcze.