Popyt na pracowników w polskiej gospodarce wyraźnie łapie stabilizację – wynika z badania Grant Thornton i firmy Element. W lipcu 2023 roku pracodawcy opublikowali 285,7 tys. ogłoszeń, czyli tylko o 1 proc. mniej niż przed rokiem.

[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]

Rynek rekrutacyjny w Polsce przestaje się kurczyć. W lipcu 2023 roku pracodawcy w Polsce opublikowali na największych portalach rekrutacyjnych niemal dokładnie tyle samo ogłoszeń o pracę, co przed rokiem. Średnia 3-miesięczna również – po raz pierwszy od 14 miesięcy – osiągnęła dodatni wynik. Wydaje się, że pracodawcy wyszli z ostatnich zakrętów gospodarczych (pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja…) i ponownie zaczynają pracować w normalnym trybie.

Monika Łosiewicz

Menedżer ds. potencjału ludzkiego, Grant Thornton

Ostatnie lata przynosiły wiele zawirowań w otoczeniu gospodarczym. Najpierw liczba ofert pracy runęła w związku z pandemią, potem gwałtownie zaczęła wzrastać, kiedy gospodarka wyszła w lockdownu (do tego stopnia, że pracodawcy mieli problem z pozyskaniem ludzi do pracy), a potem wybuchła wojna w Ukrainie i liczba ogłoszeń znowu spadła. Teraz w końcu te wstrząsy wygasły.

RAPORT Oferty pracy w Polsce

Monitoring procesów rekrutacyjnych na polskim rynku pracy

EDYCJA XXXIX: Lipiec 2023

Zobacz raport

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Outsourcing kadr i płac

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Usługi Grant Thornton z obszaru: Outsourcing kadr i płac

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów