Obszary strategicznej interwencji to temat szóstej części cyklu „Strategia rozwoju gminy”.
Podsumowanie:
- Obszary strategicznej interwencji to obszary, które ze względu na występowanie określonych czynników o różnym charakterze mogą powodować sytuację kryzysową bądź też odwrotnie – posiadać potencjał rozwojowy.
- Obszary te wymagają podjęcia określonych działań mających na celu zniwelowanie występującego problemu bądź też wykorzystanie zidentyfikowanego potencjału.
- Identyfikacja zarówno OSI określonych w strategiach wojewódzkich, jak i tych kluczowych dla gminy jest szczególnie istotne z punktu widzenia prawidłowego planowania działań i zachowania pełnej spójności pomiędzy dokumentami strategicznymi różnych szczebli.
Obszary strategicznej interwencji – definicja
Co mamy rozumieć pod pojęciem obszaru strategicznej interwencji, wyjaśnia ustawodawca:
Obszar strategicznej interwencji to określony w strategii rozwoju obszar o zidentyfikowanych lub potencjalnych powiązaniach funkcjonalnych lub o szczególnych warunkach społecznych, gospodarczych lub przestrzennych, decydujących o występowaniu barier rozwoju lub trwałych, możliwych do aktywowania, potencjałów rozwojowych, do którego jest kierowana interwencja publiczna łącząca inwestycje, w szczególności gospodarcze, infrastrukturalne lub w zasoby ludzkie, finansowane z różnych źródeł, lub rozwiązania regulacyjne.
Dwa aspekty OSI
W naszej strategii rozwoju do tematyki obszarów strategicznej interwencji musimy nawiązać w dwóch poniższych aspektach:
- Obszary strategicznej interwencji określone w strategii rozwoju województwa wraz z zakresem planowanych działań,
- Obszary strategicznej interwencji kluczowe dla gminy, jeżeli takie zidentyfikowano, wraz z zakresem planowanych działań.
Nasz ekspert Maria Murawska jest do Twojej dyspozycji.
OSI określone w strategiach wojewódzkich
Zgodnie z powyższym najpierw musimy sprawdzić, jakie OSI zostały określone w strategii rozwoju województwa, na terenie którego znajduje się nasza gmina oraz czy dla tego obszaru zaplanowano jakieś działania, a jeśli tak to jakie.
Przykładowo Strategia rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku – Strategia Przyspieszenia 2030+, określa następujące OSI:
- miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze
- obszary zagrożone trwałą marginalizacją
- Miejski obszar funkcjonalny Bydgoszczy i Torunia
- Miejski obszar funkcjonalny Włocławka
- Miejski obszar funkcjonalny Grudziądza
- Miejski obszar funkcjonalny Inowrocławia
- OSI gmin wykazujących negatywną sytuację społeczno-gospodarczą
- OSI obszarów cechujących się skrajnym niedoborem wody dla rolnictwa
- OSI obszarów peryferyjności transportowe
- Obszar poprzemysłowego wielkoobszarowego skażenia środowiska
Znając zasięg terytorialny poszczególnych OSI, możemy bez problemu określić, do których obszarów zalicza się nasza gmina.
Zakres planowanych działań dla poszczególnych OSI raczej nie wynika ze strategii rozwoju województwa, lecz schodzi na poziom niżej i jest określony w strategiach rozwoju opracowanych dla poszczególnych obszarów strategicznej interwencji.
Obszary strategicznej inwestycji – kluczowe dla gminy
Drugi aspekt OSI, do którego powinniśmy nawiązać to obszary strategicznej interwencji kluczowe dla gminy, a więc wyznaczone na jej obszarze. Wyznaczenie takich obszarów na terenie gminy nie jest obligatoryjne, jednakże jeśli je zidentyfikowano to należy o nich wspomnieć i wskazać zakres planowanych dla nich działań.
Przykładem OSI występującego na terenie gminy, wpisującego się w definicję ustawodawcy jest Obszar Rewitalizacji. Każda gmina chcąca prowadzić działania rewitalizacyjne musi mieć opracowany gminny/lokalny program rewitalizacji. To właśnie w tym dokumencie wyznacza obszar (np. miejscowość lub sołectwo na terenie gminy), który ze względu na szczególne warunki społeczne/gospodarcze/przestrzenne wymaga podjęcia strategicznej interwencji. Ten dokument wskazuje także działania, które należy podjąć, aby obszar wyprowadzić ze stanu kryzysowego.
Określenie w strategii rozwoju obszarów strategicznej interwencji, zarówno tych wynikających ze strategii rozwoju województwa, jak i tych kluczowych dla gminy, ma za zadanie przede wszystkim usystematyzowanie wiedzy na temat tego, czy nasza gmina znajduje się na obszarze wymagającym szczególnej interwencji bądź też czy na jej terenie jest obszar takiej interwencji wymagający. W efekcie uzyskujemy wiedzę, jakie działania należy przeprowadzić, żeby dany obszar strategicznej interwencji wyprowadzić ze stanu kryzysowego. Dzięki tej wiedzy, wiemy jak dalej planować działania w naszej strategii, tak aby nie powielały przedsięwzięć już zaplanowanych bądź też uzupełniały działania wynikające z innych dokumentów strategicznych.
Strategia rozwoju gminy – 7 kluczowych kroków:
- Strategia rozwoju gminy – co to jest? Diagnoza obszaru
- Strategia rozwoju gminy – Analiza SWOT
- Strategia rozwoju gminy – cele strategiczne i operacyjne
- Strategia rozwoju gminy – kierunki działań i oczekiwane rezultaty
- Strategia rozwoju gminy – model struktury funkcjonalno – przestrzennej gminy
- Strategia rozwoju gminy – obszary strategicznej interwencji
- Strategia rozwoju gminy – system realizacji strategii