W lipcu 2022 roku pracodawcy opublikowali w sieci 288 tys. ofert pracy, czyli o 6% mniej niż przed rokiem. Spadki, na szczęście, nie pogłębiają się. Rynek pracy czeka drobna korekta, a nie kryzys?

[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]

Polscy pracodawcy wyraźnie spowalniają w ostatnich miesiącach tworzenie nowych miejsc pracy – wynika z najnowszej edycji raport „Oferty pracy w Polsce”. Według danych zbieranych przez system rekrutacyjny Element dla Grant Thornton, w lipcu na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowali 288 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To spadek o 6% w stosunku do lipca 2021 roku. To już trzeci miesiąc z rzędu z ujemną dynamiką roczną.

Na szczęście, spadki nie pogłębiają się. Od marca do czerwca dynamika roczna z każdym miesiącem wyraźnie się obniżała. Spadła łączni w tym okresie z 30% do -8% i wydawało się, że lipiec może przynieść dalsze dołowanie wskaźnika. Tak się jednak nie stało – dynamika pozostał ujemna, ale w porównaniu z czerwcem wzrosła o 2 pkt proc.

Monika Smulewicz

Partner, Outsourcing, Grant Thornton

Lipiec to trzeci miesiąc z rocznym spadkiem liczby ofert pracy. Ja jednak widzę w tych wynikach szklankę do połowy pełną. Biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, wzrost kosztów funkcjonowania firm i inflację, spadki te są na razie dość płytkie, a ponadto obarczone są efektem wysokiej bazy, czyli rekordowej liczby nowych ofert pracy przed rokiem.

Pobierz raport „Oferty pracy w Polsce”

RAPORT Oferty pracy w Polsce

Jak przez kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa zmienił się rynek pracy w Polsce

Zobacz raport

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Outsourcing kadr i płac

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.