fbpx

Treść artykułu

Zarządy spółek notowanych na GPW są coraz lepiej wynagradzane za swoją pracę – wynika z raportu Grant Thornton. Przeciętna roczna pensja członka zarządu wzrosła w 2020 roku do 673 tys. zł brutto, a przez dekadę zwiększyła się o prawie połowę.

[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]

Statystyczna spółka z rynku głównego Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie za 2020 roku wypłaciła swoim zarządom niemal 2,8 mln zł brutto (licząc pensje podstawową oraz różnego rodzaju premie i programy motywacyjne). Ponieważ statystycznie w zarządzie zasiadają 4,1 osoby (wobec 4,9 w 2009 roku), wynagrodzenie na osobę wyniosło 673 tys. zł brutto. Była to o 9% wyższa kwota niż w poprzednim roku, czyli 5% po uwzględnieniu inflacji. Licząc od 2009 roku, średnie wynagrodzenie członka zarządu poszło w górę łącznie o 41%, czyli realnie, po wyeliminowaniu dynamiki cen konsumpcyjnych, o 16%.

Znaczący wzrost wynagrodzeń zarządów w minionym roku może zaskakiwać, biorąc pod uwagę fakt, że w tym czasie przychody spółek z powodu pandemii praktycznie stały w miejscu (spadek o 0,1% w stosunku do 2019 roku). Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w tym czasie wyniki finansowe spółek mocno się poprawiły (średni wynik wzrósł o 50%), a kapitalizacja wzrosła (o 12% – pomimo chwilowego załamania wiosną), to wzrost wynagrodzeń czołowych menedżerów spółek wydaje się w pełni uzasadniony.

Jan Letkiewicz

Partner zarządzający, Departament Audytu

Pandemia to był rok ogromnej próby dla zarządów spółek giełdowych. Dzisiaj jednak już wiemy, że menedżerowie ci w większości zdali ten test celująco, w efekcie czego udało im się poprawić wyniki finansowe i utrzymać wysokie wyceny spółek. A ponieważ większość zarządów ma powiązany poziom wynagrodzeń raczej z zyskiem i wyceną akcji niż z przychodami, naturalnym jest, że wynagrodzenia członków zarządu w zeszłym roku poszły w górę.

Największe przechody w relacji do swoich wynagrodzeń wypracował zarząd PKN Orlen. Każdy tysiąc zł wynagrodzenia członka zarządu wygenerował 86 mln zł przychodów. Na kolejnych miejscach znalazło się sześć innych spółek z udziałem Skarbu Państwa: Grupa Lotos, PGE, Enea, PGNiG, PZU i Energa. Łącznie 14 zarządów spółek może pochwalić się generowaniem co najmniej 10 mln zł przychodu na każdy tysiąc zł swojego wynagrodzenia.

Pobierz pełen raport „Wynagrodzenia zarządów spółek z GPW”

Zobacz prezentację

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Raporty Zobacz wszystkie

Rynek pracy wciąż na wyraźnym plusie

W grudniu 2021 roku na portalach rekrutacyjnych opublikowano około 236 tys. nowych ofert pracy. To o 34 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z badania Grant Thornton i firmy Element.

„Jeden procent” mało transparentny

Organizacje pożytku publicznego w ramach tzw. jednego procenta PIT otrzymały od podatników 973 mln zł. Czy transparentnie się z niego rozliczyły? Niestety, jakość ich sprawozdań finansowych pozostaje niska – wynika z badania Grant Thornton.

Najczęściej czytane