Jak zgłosić auto do Urzędu Skarbowego? – VAT 201417.03.2014

Prezydent podpisał 12 marca 2014 r. nowelizację Ustawy o VAT dotyczącą samochodów. Opublikowano ją w Dzienniku Ustaw poz. 312. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji można zapoznać się także z projektowanymi rozporządzeniami wykonawczymi do Ustawy VAT.

ak wskazywano w uzasadnieniu do Ustawy zmieniającej Ustawę VAT, Minister Finansów wydał rozporządzenie określające wzór formularza, za pomocą którego podatnicy będą zgłaszać urzędowi skarbowemu pojazdy samochodowe, które są przez nich wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Zgłoszeniu  podlegają  samochody inne niż te, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne (wskazywaliśmy je w poprzednim naszym newsletterze). Ustawa VAT zawiera ich wykaz w art. 86a ust. 9 w brzmieniu do 1 kwietnia 2014 r.). Innymi słowy, zgłoszeniu podlegać będą np. samochody osobowe, czy np. auta z kartką i homologacją N1, które będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Natomiast nie ma obowiązku zgłaszania samochodów typu van, pick up czy typowe auta dostawcze.

Prywatny: Bieżące doradztwo podatkowe

Zapoznaj się z usługą

 

Zgłoszenia należy dokonać za pomocą informacji określonej, jako VAT-26. Należy na nim wskazać zarówno markę, jak i model, kolor, rok produkcji oraz numer rejestracyjny pojazdu. Ma to oczywiście ułatwić organom skarbowym identyfikację pojazdu na wypadek, gdyby zechciały weryfikować sposób użytkowania danego pojazdu.

Jednocześnie pragniemy wskazać, iż niezgłoszenie pojazdu jako wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej nie oznacza automatycznie, że jest on wykorzystywany np. na potrzeby prywatne podatnika czy jego pracowników. To, że dany podatnik nie decyduje się na zgłoszenie pojazdu jako wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej, oznacza jedynie, że nie ma pewności, bądź zakłada ewentualne jego użycie do innych celów w przyszłości. Powodem niedokonania zgłoszenia może być także rezygnacja z możliwości odliczania całego podatku naliczonego z uwagi na uciążliwość prowadzenia ewidencji.

Na stronach RCL możemy znaleźć także projekt rozporządzenia Ministra Finansów, który dotyczy zmian w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z podatku VAT. Zgodnie z przewidywaniami od 1 kwietnia 2014 r. znika zwolnienie dla dostaw samochodów, przy nabyciu których podatnikom przysługiwało częściowe odliczenie podatku naliczonego.

 

 Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Zmiany w podatkach 2019 –(...)

Czytaj więcej →

Nowe CYBERobowiązki dla 2000 firm

Czytaj więcej →

RODO – co nowego dla(...)

Czytaj więcej →

Kobiety na rynku pracy –(...)

Czytaj więcej →

PPE kontra PPK – co(...)

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami