Kto jest zobowiązany do zmiany urzędu skarbowego od stycznia 2018 r.?05.10.2017

1 marca 2017 r. weszło w życie rozporządzenie regulujące zasady przejścia lub niepodlegania pod wyspecjalizowane, czyli duże urzędy skarbowe.

Nowe rozporządzenie w sposób jednoznaczny określa lata podatkowe, które będą kluczowe w zakresie właściwego urzędu na rok 2018 i 2019.

W 2018 r. do wyspecjalizowanych urzędów skarbowych przejdą pomioty, które uzyskały przychód o równowartości co najmniej 5 mln euro na podstawie danych za 2016 r. (w przeliczeniu – 22.120.000 zł), a w przypadku, gdy rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym – w oparciu o dane za ostatni rok podatkowy, który zakończył się w 2016 r.

Bieżący rok będzie natomiast ostatnim rokiem w wyspecjalizowanym urzędzie skarbowym dla podatników, którzy nie osiągnęli wymaganego przychodu w 2015 r. i 2016 r., a jeżeli ich rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym – bierze się pod uwagę dane za ostatni rok podatkowy, który zakończył się odpowiednio w 2015 r. i 2016 r.

Wskazujemy też, że w 2019 r. wyłączenie z kategorii podatników nastąpi na podstawie danych za 2016 r. i 2017 r., a gdy rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym – za ostatni rok podatkowy, który zakończy się odpowiednio w 2016 r. i 2017 r.

Po dokonaniu analizy swoich przychodów znaczna część podatników może być zobowiązana do zmiany obecnego urzędu skarbowego od 1 stycznia przyszłego roku. Informujemy, że stosowne zawiadomienie o zmianie urzędu skarbowego z uwagi na okoliczności wymienione w rozporządzeniu (w tym ze względu na limit przychodu) do obecnego urzędu należy złożyć najpóźniej 16 października br.

AUTOR: Darya Lukouskaya, Konsultant, Doradztwo Podatkowe

Doradztwo podatkowe

Zapoznaj się z usługą

 

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Sądy przychylne podatnikom! Coraz większe(...)

Czytaj więcej →

Nalewki alkoholowe – jak uniknąć(...)

Czytaj więcej →

MF modyfikuje zapowiadane zmiany w(...)

Czytaj więcej →

PKWiU 2008 zostaje w podatkach(...)

Czytaj więcej →

Rewolucja w obszarze cienkiej kapitalizacji

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami