Odroczone zmiany w rachunkowości instrumentów finansowych03.12.2013
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości od lat przygotowuje zmiany w rachunkowości instrumentów finansowych. Obowiązujący do tej pory MSR 39 uważany jest za regulację nazbyt skomplikowaną. W związku z tym Rada rozpoczęła pracę nad zupełnie nowym Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej nr 9, który obejmowałby kwestie ujmowania, wyceny i utraty wartości instrumentów finansowych oraz rachunkowości zabezpieczeń. Początkowo planowano, że nowa regulacja zacznie obowiązywać od 2013 roku, jednak wejście w życie przesunięto na 2015 rok.
Prace nad częścią standardu, która regulować ma ujmowanie strat z tytułu utraty wartości aktywów finansowych ciągle trwają. Z dotychczas udostępnionych projektów wynika, że Rada całkowicie zmienia podejście do utraty wartości. Do tej pory straty ujmowano dopiero w momencie, gdy zaszło zdarzenie kredytowe, na przykład brak terminowych spłat należności. Nowe podejście polegać będzie na przewidywaniu potencjalnej straty z tytułu nieściągalności aktywów i ujmowanie jej stopniowo od początku życia instrumentu. Taka metoda wymagać będzie opracowania odpowiednich modeli, badania danych historycznych i dostosowania systemów komputerowych.
Rada publikuje standard w odrębnych częściach. W pierwszej kolejności zajęła się kwestią ujmowania i wyceny. W stosunku do MSR 39 uproszczono podział aktywów finansowych na kategorie, od których zależy metoda wyceny. W listopadzie 2013 roku opublikowano nowe zasady rachunkowości zabezpieczeń, dzięki którym podejście księgowe do hedgingu będzie odzwierciedlać w większym stopniu podejście podmiotu do zarządzania ryzykiem.

Międzynarodowe Standardy
Sprawozdawczości Finansowej (MSSF/MSR)
Zapoznaj się z usługą
Szczególnie dużo pracy w tym zakresie czeka instytucje finansowe, przede wszystkim banki. Jako że standard nie jest jeszcze gotowy, a termin jego wejścia w życie został wyznaczony już na 1 stycznia 2015 roku, Rada uznała, że podmioty stosujące MSSF nie będą w stanie przygotować się do wdrożenia nowego podejścia na czas. W związku z tym Rada wykreśliła z MSSF 9 datę obowiązkowego zastosowania tego standardu, jednak dopuszcza jego dobrowolne wykorzystanie. Termin obowiązkowego wdrożenia standardu zostanie określony w przyszłości.
Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd
#FunduszeUE z korzyścią dla nauki i przedsiębiorstw💰 @a_wykrzykowska @puls_biznesu @NCBR_pl #dotacjeUE #nauka #rozwój pb.pl/naukowcy-i-fir…
"Zyskują firmy, które dbają o swoich pracowników" @RInfrastruktury o braku pracowników na rynku z przywołaniem naszego raportu. rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/dro…
Już 60% dużych i średnich firm w Polsce ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Raport "Firmom coraz mocniej brakuje rąk do pracy >>> goo.gl/uf4bNJ Temat poszerza @aleBankPL ⬇️⬇️⬇️ alebank.pl/same-podwyzki-…
Konferencja: „#Różnorodność płci atutem Twoich zespołów”przerosła nasze oczekiwania #diversitymatters #kobietywbiznesie #nowemozliwosci @UEwP @diversityhub_pl @Grupa_Enea @ pic.twitter.com/IwL1tB2ioH
.@rodak_mich po prostu "Podatnik jest w lesie ze swoimi rozliczeniami" można rozumieć dwojako ;) twitter.com/rodak_mich/sta…
Diversity Business Meetings w #Poznań i Jolanta Jackowiak na temat #równośćPłci w pracy #rownosc #diversitybusiness @UEwP pic.twitter.com/xU2G3or64d
Czy korzystamy z potencjału płci w organizacji? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć prelegenci Diversity Business Meetings w Poznaniu #diversitymatters #rownoscplci @Grupa_Enea @UEwP @diversityhub_pl pic.twitter.com/ogXYRBsNAe