Mały i średni przedsiębiorca też nie jest bezpieczny
Pomimo znacznych zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem, 85% właścicieli i zarządów małych i średnich firm uważa, że ich firma jest właściwie zabezpieczona przed atakami hakerów, wirusami, złośliwym oprogramowaniem lub innymi naruszeniami bezpieczeństwa danych. Wynika to w dużej mierze z powszechnego, choć błędnego przekonania, że małe i średnie firmy nie są atrakcyjnym celem ataków. W rzeczywistości złodzieje danych szukają najłatwiejszych sposobów do pozyskania danych a za większość ataków odpowiedzialne są programy które skanują sieci w trybie 24/7 w poszukiwaniu luk w bezpieczeństwie i automatycznie wykonują próby przełamanie zabezpieczeń. Programy takie nie wykonują wcześniej szacowania wielkości biznesu, skanują po prostu kolejne sieci, każda firma korzystająca z Internetu jest automatycznie narażona na taki atak. Badanie firmy Symantec wykazało, że 40 procent ataków dotyczy organizacji zatrudniających mniej niż 500 pracowników.
Hakerzy nie są jedynym źródłem utraty danych. Często mniejsze firm pokładają zbyt duże zaufanie w swoich pracownikach. Dobra atmosfera mija szczególnie wtedy, gdy musimy pracownika zwolnić. Najprostszy przykład: zwolniony pracownik znika z naszej firmy wraz z kopią bazy naszych klientów i idzie pracować do konkurencji.
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Cyberataki mogą zniszczyć Twój biznes
Duże firmy zazwyczaj poważnie podchodzą do bezpieczeństwa danych a małe i średnie firmy stają się przez to bardziej atrakcyjnymi celami – a efekty są często zabójcze.
Według Kaspersky Lab średni roczny koszt ataku na małą lub średnią firmę wyniósł w 2023 r. ponad 137 000 dolarów! Większość firm nie ma takich pieniędzy. W rezultacie prawie 60% firm, które padły ofiarą ataku cybernetycznego, zamyka się na stałe w przeciągu sześciu miesięcy od ataku. Wiele z tych firm odkładało konieczne poprawki w bezpieczeństwie IT, do momentu kiedy było już za późno. Wcześniej obawiali się, że koszty będą wygórowane.
Test bezpieczeństwa IT – dokonaj samooceny w 5 minut i otrzymaj wynik
10 sposobów na zapobieganie atakom cybernetycznym
Nawet jeśli obecnie nie masz środków, aby zatrudnić eksperta do testowania systemów i wydania rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa, istnieją proste kroki, które możesz wykonać, aby zmniejszyć ryzyko ataku:
- Przeszkól swoich pracowników z zakresie zasad bezpieczeństwa IT.
- Instaluj, używaj i regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe lub typu EDR na każdym komputerze używanym w Twojej firmie.
- Użyj urządzenia typu UTM w swojej sieci.
- Zabezpiecz swoje sieci Wi-Fi.
- Pobierz i zainstaluj aktualizacje oprogramowania dla swoich systemów operacyjnych i aplikacji, gdy staną się dostępne.
- Twórz kopie zapasowe ważnych danych biznesowych i informacji.
- Przechowuj kopie również poza główną siedzibą firmy.
- Kontroluj fizyczny dostęp do komputerów i komponentów sieciowych.
- Wymagaj indywidualnych kont użytkowników dla każdego pracownika.
- Ogranicz dostęp pracowników do danych i informacji oraz ogranicz uprawnienia do instalowania oprogramowania.
Podsumowując, cyberbezpieczeństwo jest kluczowym elementem prowadzenia każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. Ignorowanie zagrożeń może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i reputacyjnych. Wdrażanie podstawowych środków ochrony, takich jak szkolenia pracowników i regularne aktualizacje oprogramowania, może znacząco zmniejszyć ryzyko ataku. Proaktywne podejście do bezpieczeństwa danych to inwestycja w stabilność i przyszłość biznesu.
AUTORKA: Paulina Wójcik, Specjalistka ds. sprzedaży, Outsourcing IT