Coraz mocniej „przybijamy piątkę”. W 2020 roku umocniliśmy swoją pozycję piątej największej firmy audytorsko-doradczej, a dodatkowo awansowaliśmy na piątą pozycję pod względem przychodów z czynności rewizyjnych – wynika z najnowszej edycji Rankingu Audytorów dzienników „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Firma Grant Thornton utrzymała się w ścisłej czołówce największych firm audytorsko-doradczych w Polsce. Jak wynika z danych zebranych przez dzienniki „Rzeczpospolita” i „Parkiet” za 2020 rok, z przychodami na poziomie 112 mln zł Grant Thornton znalazł się wśród pięciu największych podmiotów w branży, zwiększając przewagę nad kolejną firmą z 3,6 mln zł do 23,5 mln zł. To kolejny rok, w którym Grant Thornton silnie rozwija swoją obecność na rynku. Przez ostatni rok przychody Grant Thornton w Polsce wzrosły o 23 proc., a przez ostatnie 5 lat – o 155 proc. Rok 2020 był piątym z rzędu z dwucyfrową dynamiką.

Tomasz Wróblewski

Partner zarządzający, CEO Grant Thornton w Polsce

Ostatni rok to czas pandemii, a więc ogromnej niepewności i potężnych barier na wielu poziomach – operacyjnym, komunikacyjnym czy technologicznym. A mimo to udało nam się kontynuować świetną passę rozwojową. Nie mam wątpliwości, że to zasługa naszych Pracowników, którzy w ostatnim roku z imponującym zapałem walczyli z tymi przeciwnościami, a także naszych Klientów, którzy z powodzeniem odnaleźli się w nowych, trudnych warunkach, dlatego dedykuję im wszystkim ten sukces.

W XIX edycji Rankingu Audytorów firma Grant Thornton zajęła łącznie cztery wysokie pozycje w innych istotnych zestawieniach:

  • V miejsce pod względem przychodów ogółem (pozycja bez zmian),
  • V miejsce pod względem przychodów z czynności rewizyjnych (awans z miejsca VI),
  • VI miejsce w rankingu najlepszych firm audytorskich (ranking główny; pozycja bez zmian),
  • III miejsce pod względem liczby badanych spółek z GPW (awans z miejsca V).

Wysokie pozycje w rankingu to m.in. skutek dynamicznego rozwoju Departamentu Audytu w Grant Thornton. W minionym roku przebadaliśmy pod kątem rewizji finansowej 602 podmioty (35 więcej niż rok wcześniej), w tym 40 spółek notowanych na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (4 więcej niż rok temu), m.in. jedną z największych firm pod względem kapitalizacji na GPW – CD Projekt. Przychody z audytu wyniosły w 2020 roku 34,4 mln zł, czyli aż 88 proc. więcej niż przed rokiem. Jesteśmy też piątym największym płatnikiem opłaty z tytułu nadzoru dla Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

Jan Letkiewicz

Partner zarządzający Departamentem Audytu, wiceprezes Grant Thornton

Czy to był trudny rok? Pod względem operacyjnym – zdecydowanie tak. Pandemia przyniosła mnóstwo wyzwań i tylko firmy, które były do nich dobrze przygotowane zarządczo i logistycznie mogły sobie z tym poradzić. Dlatego biznesowo to był dla nas świetny okres. Udało nam błyskawicznie przestawić na nową, często zdalną formę wykonywania naszych zadań oraz znacząco podnieść przychody i zdobyć kolejnych dużych, ważnych Klientów. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie niesamowity, zaangażowany i odpowiedzialny Zespół.