Z formy tej mogą skorzystać jednak wyłącznie spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółki z o.o., proste spółki akcyjne i spółki akcyjne. Firmy jednoosobowe, spółki cywilne i spółki jawne nie mogą wybrać estońskiego CIT, co wynika z ich specyficznego statusu podatkowego i braku możliwości stosowania do nich przepisów Ustawy CIT. Nie ma jednak przeszkód, żeby formę prawną zmienić i niemal od razu zacząć czerpać z korzyści ryczałtu estońskiego. Co więcej, okazuje się, że w praktyce wybór podatku estońskiego najczęściej idzie w parze ze zmianą formy prawnej prowadzenia biznesu.
Korzyści płynące z estońskiego CIT (ryczałtu estońskiego)
Istotą ryczałtu estońskiego
Jak obliczyć Estoński CIT?
Kalkulator estońskiego CIT
Odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się czy Twój biznes jest gotowy na estoński CIT i ile dzięki temu możesz zaoszczędzić.
Przekształcenie spółki cywilnej i spółki jawnej w spółkę z o.o.
Proces przekształcenia spółki cywilnej i jawnej w spółkę z o.o. charakteryzuje się zasadą pełnej kontynuacji. Oznacza to, że wszystkie prawa i obowiązki przechodzą ze spółki, która się przekształciła na spółkę przekształconą. Bez zmian pozostają NIP i REGON. Co do zasady nie ma zatem obowiązku aktualizacji umów czy też pozyskiwania na nowo np. pozwoleń czy decyzji administracyjnych, niemniej w tych obszarach mogą pojawić się wyjątki od ogólnej zasady (np. związane z licencją transportową). Proces przekształcenia trwa zazwyczaj ok. 2-3 miesięcy. Na koszty przekształcenia spółki
Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o.o.
Nieco większym wyzwaniem organizacyjnym jest przekształcenie przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę z o.o. W tym przypadku również dochodzi do „automatycznego” przejścia większości praw i obowiązków na spółkę, niemniej zarówno NIP, jak i REGON zostaną spółce z o.o. nadane na nowo. Proces przekształcenia przedsiębiorcy jest nieco droższy
Wejście w estoński CIT po przekształceniu
Po przekształceniu w spółkę z o.o. – o ile spełnia się pozostałe warunki – można niemal od razu korzystać z estońskiego CIT. Przepisy o ryczałcie estońskim wyłączają wprost niektóre kategorie podatników z możliwości korzystania z tego rozwiązania. Dotyczy to w szczególności podmiotów, które brały udział w reorganizacjach. Zgodnie z ustawą o CIT, podatnik uczestniczący w reorganizacjach może wybrać opcję opodatkowania ryczałtem estońskim najwcześniej w trzecim roku podatkowym po rozpoczęciu działalności w wyniku wystąpienia zdarzenia połączenia, podziału czy wniesienia (otrzymania) wkładu niepieniężnego, nie wcześniej jednak niż po 24 miesiącach od dnia utworzenia. Powyższe przepisy o stosowaniu okresu karencji nie dotyczą podmiotów powstałych z przekształcenia. Na podatników powstałych w wyniku przekształcenia spółki, których pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem podlegania pod ryczałt, nałożony został (obok pozostałych ustawowych obowiązków) obowiązek rozpoznania dochodu z przekształcenia, opodatkowanego stawką 19%.
Dochodem z przekształcenia, zgodnie z art. 7aa ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT jest kwota odpowiadająca sumie nadwyżek wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień (określanymi na dzień przekształcenia).
Spółka z o.o., a może inna forma prawna?
Spółka z o.o. nie jest jedyną formą prawną, która umożliwia korzystanie z estońskiego CIT, choć obecnie to właśnie ta spółka jest najczęściej wybierana przez przedsiębiorców. Pod uwagę można brać jeszcze: spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, prostą spółkę akcyjną i spółkę akcyjną. Od potrzeb konkretnej firmy i wspólników zależy finalny wybór właściwej formy prawnej. Pamiętać należy, że jednoosobowy przedsiębiorca nie może bezpośrednio przekształcić się w spółkę komandytową ani komandytowo-akcyjną. Taka forma będzie jednak dostępna przy przekształceniu ze spółki cywilnej czy jawnej. Ponadto, warunkiem korzystania z estońskiego CIT jest to, aby wspólnikami spółki były wyłącznie osoby fizyczne. Oznacza to, że zarówno w spółce komandytowej, jak i komandytowo-akcyjnej co najmniej jedna osoba fizyczna musi pełnić rolę wspólnika odpowiadającego prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki (komplementariusz). Ponadto udział w obu powyższych spółkach stanowi tytuł do ZUS. Wspólnicy i akcjonariusze spółek z o.o., prostych spółek akcyjnych i spółek akcyjnych nie ponoszą odpowiedzialności prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki i nie mają dodatkowego tytułu do ZUS. Prosta spółka akcyjna jest stosunkowo nową formą prawną, która nie jest jeszcze powszechnie stosowana i wykorzystywana w biznesie. Z kolei spółki akcyjne są bardziej wymagające od strony ich codziennej obsługi, aniżeli inne formy prawne.
Mimo że zmiana formy prawnej spółki
AUTOR: Magdalena Bilicka, radca prawny w Zespole Reorganizacji Kancelarii Prawnej Grant Thornton
Podsumowanie
- Jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna i spółka jawna mogą przekształcić się w spółkę, która ma prawo korzystać z estońskiego CIT (np. w spółkę z o.o.).
- Przekształcenie nie blokuje możliwości wdrożenia ryczałtu estońskiego, tak jak ma to miejsce np. w przypadku połączenia spółek czy aportu.
- Forma prawna spółki z o.o. pozwala przejść na estoński CIT, a ponadto wiąże się z takimi zaletami jak brak odpowiedzialności wspólników majątkiem osobistym za prowadzony biznes czy ułatwienia w zaplanowaniu sukcesji lub sprzedaży firmy w przyszłości.
Estoński CIT – dowiedz się więcej:
- Estoński CIT w 2024 r. publikacjaEstoński CIT w 2024 r. [INFORMATOR]
- Jak rozpocząć korzystanie z ryczałtu estońskiego (CIT) w trakcie roku?publikacjaJak rozpocząć korzystanie z ryczałtu estońskiego (CIT) w trakcie roku?
- Czy ryczałt estoński (CIT) się opłaca? Na co zwrócić uwagę?publikacjaCzy ryczałt estoński (CIT) się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
- Jakie problemy z rozliczeniami podatkowymi w CIT eliminujemy przechodząc na ryczałt estoński?publikacjaJakie problemy z rozliczeniami podatkowymi w CIT eliminujemy przechodząc na ryczałt estoński?
- Ryczałt estoński (CIT) – najczęstsze pytania podatnikówpublikacjaRyczałt estoński (CIT) – najczęstsze pytania podatników
- Estoński CIT – wdrożenie w 2023 r.publikacjaEstoński CIT – wdrożenie w 2023 r.
- Przedsiębiorca jednoosobowy, spółka cywilna albo jawna na estońskim CIT? Formalnie nie, ale w praktyce tak
- Darowizny na rzecz Ukrainy bez podatku w spółkach ryczałtowychpublikacjaDarowizny na rzecz Ukrainy bez podatku w spółkach ryczałtowych
- Estoński CIT 2023 – co jeszcze można poprawić w ryczałcie od dochodów spółek?publikacjaEstoński CIT 2023 – co jeszcze można poprawić w ryczałcie od dochodów spółek?