Ostatnie dni dla małych i średnich przedsiębiorców (JPK_VAT)27.01.2017

Już za niecały miesiąc – 27 lutego – mali i średni przedsiębiorcy będą musieli przekazać fiskusowi ewidencje zakupu i sprzedaży VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT). To ostatni dzwonek, aby mogli się przygotować do pierwszej przesyłki plików.

Co się odwlecze to nie uciecze

Regulacje dotyczące przekazywania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT zaczęły obowiązywać w połowie 2016 roku. W pierwszej kolejności objęły przedsiębiorców, którzy na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie mogli zdefiniować się jako mikro, mali albo średni. W konsekwencji ich właściwym statusem był status „dużego przedsiębiorcy”, w związku z czym 25 sierpnia 2016 roku musieli przesłać pierwsze pliki JPK_VAT.

Nowe regulacje nie objęły przedsiębiorców, których stan zatrudnienia oraz dwa określone parametry finansowe pozwalały na zaklasyfikowanie ich jako mikro, mali bądź średni przedsiębiorcy. Dla tej grupy podatników ustawodawca przewidział odrębne terminy do przekazania pierwszych JPK_VAT. Mali i średni przedsiębiorcy muszą przekazać dane dotyczące stycznia 2017 roku do 25 lutego 2017 roku. Z racji tego, że 25 lutego wypada w sobotę, deadline do złożenia JPK_VAT przypada na poniedziałek – 27 lutego 2017. Z kolei mikroprzedsiębiorcy mogą spać spokojnie jeszcze przez rok, ponieważ oni swoje pierwsze JPK_VAT będą musieli przesłać dopiero 26 lutego 2018 roku.

Ostatni dzwonek

Wielu dużych przedsiębiorców, którzy byli obowiązani do przekazania danych za lipiec 2016 roku w formacie JPK, zostawili związane z tym obowiązki na ostatnią chwilę. Historia lubi się powtarzać, zatem można się spodziewać, że to samo nastąpi w przypadku małych i średnich przedsiębiorców, którzy już za miesiąc muszą przekazać JPK_VAT. Zapewne duża część małych i średnich przedsiębiorców nie jest jeszcze przygotowana do przesłania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w formacie JPK. Uspokajamy – miesiąc to w naszej opinii wystarczająca ilość czasu, aby przygotować się do przesłania pierwszych JPK_VAT.

Określ swój status, sporządź JPK_VAT – zrób to sam!

W pierwszej kolejności należy upewnić się, jaki status – zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – posiada nasza firma. Przepisy definiujące status przedsiębiorcy nie należą do najłatwiejszych, czego dowodem są publikowane wyjaśnienia MF, które mają na celu pomóc podatnikom określić swój status dla potrzeb JPK.

W przypadku wątpliwości, zachęcamy do skorzystania z naszego WERYFIKATORA lub kontaktu z nami:

Jednolity Plik Kontrolny –
generowanie i weryfikacja

Zapoznaj się z usługą

 

Po właściwym określeniu statusu – jeżeli okaże się, że jesteśmy objęci regulacjami dotyczącymi JPK, należy podjąć decyzję, w jaki sposób przygotujemy plik. Przygotowanie JPK to nic innego jak odpowiednie przekonwertowanie danych zawartych w systemach finansowo-księgowych na format pliku, wymagany przez Ministerstwo Finansów. W tym celu możemy wybrać jedno z trzech rozwiązań:

  • dostosowanie obecnie używanego systemu finansowo-księgowego,
  • wykorzystanie dodatkowego oprogramowania albo
  • skorzystanie z pomocy podmiotów trzecich.

Z uwagi na fakt, że wielu dostawców systemów finansowo-księgowych dotychczas nie dostosowało swoich programów, raczej ciężko liczyć, że zrobią to w przeciągu ostatniego miesiąca. Zatem warto rozważyć skorzystanie z innych dostępnych rozwiązać. Ministerstwo Finansów – zgodnie z zapowiedziami – opublikowało aplikację umożliwiającą samodzielne przygotowanie JPK_VAT. W tym celu podatnik musi przygotować, a następnie zaimportować do aplikacji odpowiednio zbudowany plik CSV, w którym znajdą się wszystkie dane niezbędne do utworzenia JPK_VAT. Mimo, iż proces wydaje się być dość enigmatyczny, to przy dysponowaniu odpowiednio wyeksportowanymi danymi oraz umiejętnościami poruszania się po programie Excel można podjąć próbę samodzielnego przygotowania pliku.

Zespół Grant Thornton dysponuje autorskim narzędziem do tworzenia oraz weryfikacji JPK. W przypadku problemów lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu – nie taki JPK straszny jak go malują!

AUTOR: Michał Rodak, Senior Konsultant, Doradztwo podatkowe

 

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Pracownicy 45+ – czas, by(...)

Czytaj więcej →

Dyrektywa NIS, czyli nowe CYBERobowiązki(...)

Czytaj więcej →

Podatek od wynajmowanych nieruchomości –(...)

Czytaj więcej →

Zmiana podejścia prezentowanego przez MF(...)

Czytaj więcej →

Kalendarz księgowego i kadrowego na(...)

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami