Rynek fuzji i przejęć w Polsce ma się dobrze09.12.2016

Choć w Europie na rynku fuzji i przejęć doszło w 2016 roku do spowolnienia, to w Polsce rynek ten wciąż rośnie – wynika z raportu Grant Thornton.

Rok 2016 obfitował w ważne wydarzenia na międzynarodowej scenie politycznej, które nie pozostały bez wpływu na sytuację na rynku fuzji i przejęć w Europie. Niepewność związana z konsekwencjami Brexitu oraz wpływem wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych przyczyniła się do tego, że aktywność na rynku fuzji i przejęć w Europie spowolniła nieco po rekordowym 2015 roku. Według obliczeń Grant Thornton (na podstawie danych zebranych przez Bureau van Dijk), do końca października zanotowano o 8 proc. mniej transakcji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Trend ten nie dotyczy jednak Polski. W naszym kraju liczba transakcji na rynku fuzji i przejęć wzrosła od początku bieżącego roku o 40 proc.

Dariusz Bugajski
Dyrektor, w Departamencie Doradztwa Grant Thornton

Rynek fuzji i przejęć w Polsce wciąż rośnie, a liczba transakcji osiąga kolejne szczyty. Cechą charakterystyczną polskiego rynku jest dominująca liczba transakcji na rynku wewnętrznym, co oznacza, że posiada on znaczące, jeszcze niewykorzystane, możliwości związane z transakcjami transgranicznymi

Polskie spółki najaktywniejsze są na rynku czeskim. Do końca października 2016 roku przedsiębiorstwa „znad Wisły” dokonały 8 transakcji w kraju naszych południowych sąsiadów. Z kolei polskie spółki cieszyły się największym zainteresowaniem podmiotów zarejestrowanych na Cyprze – doszło do 39 takich transakcji.

Największym zainteresowaniem na rynku fuzji i przejęć w Polsce, podobnie jak w całej Europie, cieszą się spółki z sektora TMT (Technology, Media, Telecommunications). Silną aktywność kupujących można również zaobserwować w sektorze usług biznesowych, w którym liczba transakcji jest niemal dwukrotnie większa niż przed rokiem.

 

Piggy bank_white Due Diligence
Podejmij świadomą i racjonalną decyzję
Czytaj więcej! >>

 

Do transakcji fuzji i przejęć dochodzi szczególnie często w sektorze średnich przedsiębiorstw, co związane jest z problemem sukcesji. Spieniężenie swoich udziałów jest bowiem dla właścicieli tych firm jednym ze sposobów rozstania się z biznesem.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

 

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Samochody w firmie po zmianach,(...)

Czytaj więcej →

JPK – ostatni dzwonek

Czytaj więcej →

Obligacje korporacyjne przyciągają inwestorów

Czytaj więcej →

Gdyby na mundialu grały pieniądze,(...)

Czytaj więcej →

Rekompensata za naruszenie normy odpoczynku(...)

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami