Czym jest reorganizacja biznesu?
Reorganizacja firmy jest odpowiedzią na zmieniające się otoczenie biznesowe. Może ona służyć dostosowaniu formy prawnej prowadzonej działalności, uzyskaniu najkorzystniejszej struktury prowadzonego biznesu, a także realizacji konkretnych celów biznesowych lub optymalnemu przeprowadzeniu konkretnych transakcji.
-
Dla kogo jest reorganizacja biznesu?
Doradzamy zarówno dużym grupom kapitałowym, jak i małym i średnim przedsiębiorcom z różnych branż. Dzięki szerokiemu zespołowi doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin, a także dzięki współpracy z doradcami z Grant Thornton na całym świecie, oferujemy naszym klientom kompleksowe wsparcie w procesach reorganizacji biznesu.
-
Kiedy przeprowadzić reorganizację biznesu?
Reorganizacja biznesu to nie tylko odpowiedź na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość prawną, podatkową i biznesową, choć niewątpliwie najczęstszym powodem podejmowania decyzji o reorganizacji są właśnie te okoliczności. Rozwój biznesu, zwiększenie ryzyk, planowanie sprzedaży firmy czy zmian pokoleniowych w firmie – to również doskonałe powody, aby przyjrzeć się swojej działalności i wspólnie z doradcami zastanowić się nad wdrożeniem odpowiedniej reorganizacji.
-
Korzyści z reorganizacji biznesu?
Decyzja o reorganizacji zazwyczaj jest podyktowana osiągnięciem wymiernych korzyści – finansowych, organizacyjnych, prawnych. Eksperci Grant Thornton przyglądają się działalności Klientów, by następnie doradzić, jakie działania najlepiej sprawdzą się w danym biznesie. W zależności od potrzeb i sytuacji – reorganizacja może pomóc zaoszczędzić na podatkach, zoptymalizować strukturę organizacyjną firmy, przygotować firmę na sprzedaż lub na zmiany pokoleniowe.
Zakres wsparcia
Zespół ekspertów świadczy usługi doradztwa m.in. w następującym zakresie:
-
Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce
W szczególności pomoc w wyborze formy prawnej dla planowanej działalności.
-
Tworzenie spółek zarówno z udziałem polskiego, jak i obcego kapitału
Tworzenie nowej spółki w wydaniu Grant Thornton to nie tylko kompleksowe zajęcie się formalnościami związanymi z utworzeniem nowego podmiotu w Polsce. Naszym zadaniem jest również doradztwo w zakresie tego, czy nowa spółka jest Klientowi potrzebna, jaką powinna mieć formę prawną i jak w niej w przyszłości funkcjonować, aby zrealizować postawione cele.
-
Tworzenie w Polsce oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych
Założenie oddziałów obejmuje następujące etapy: podjęcie uchwał ustanawiających oddział przez właściwe organy spółki matki, złożenie wniosku o rejestrację spółki, rejestracja oddziału w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, założenie rachunku bankowego, zawarcie umowy najmu, rejestracja spółki w urzędzie skarbowym, GUS oraz ZUS, zgłoszenie VAT spółki matki.
-
Korporacyjny aspekt działalności przedsiębiorcy
W szczególności przygotowywanie projektów uchwał organów spółki.
-
Połączenia, podziały, przekształcenia i likwidacja podmiotów
- ogólne doradztwo prawne w zakresie procesów restrukturyzacyjnych, w tym w zakresie transgranicznego połączenia spółek,
- analiza sytuacji prawnej podmiotów, które mają być poddane restrukturyzacji w celu identyfikacji kwestii, które mają znaczenie w procesie restrukturyzacji,
- przygotowywanie projektów dokumentów wymaganych w trakcie procesów restrukturyzacyjnych, np. uchwał organów spółek, oświadczeń członków organów, itp.,
- doradztwo i reprezentacja w postępowaniach o wpis przekształcenia, podziału oraz połączenia przez sąd rejestrowy (przygotowywanie i składanie w imieniu Klienta wniosków o wpis w rejestrze przedsiębiorców, dokumentów wymaganych w trakcie procesu, dokonywanie wymaganych prawem ogłoszeń, itp.)
- doradztwo likwidowanym podmiotom w czynnościach wymagających kontaktu z sądem rejestrowym (przygotowywanie i składanie w imieniu Klienta wniosków o wpis, dokumentów likwidacyjnych, itp.)
- doradztwo w czynnościach likwidacyjnych (przygotowywanie projektów umów, itp.)
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Proces realizacji
-
Diagnoza stanu bieżącego i ocena efektywności potencjalnej reorganizacji
Opracowanie możliwych do wdrożenia rozwiązań, mających służyć osiągnięciu przyjętych celów oraz wparcie w wyborze optymalnego scenariusza działań. Identyfikację wszelkich konsekwencji prawnych, podatkowych i księgowych podejmowanych działań.
-
Opracowanie harmonogramu reorganizacji
Opracowanie szczegółowego harmonogramu wszystkich czynności związanych z realizacją procesu.
-
Przygotowanie niezbędnych dokumentów
Przygotowanie dokumentów związanych z wdrożeniem wybranego scenariusza działań.
-
Reprezentowanie klienta
Wsparcie bądź przejęcie ciężaru kontaktów z urzędami, sądami, instytucjami finansującymi i kontrahentami w związku z realizowanymi procesami.
-
Koordynacja i nadzór nad reorganizacją
Zwiększenie efektywności prowadzonej działalności często wymaga dokonania zmian w formule prawnej prowadzonego biznesu. Reorganizacja firmy to dziś nie tylko działania związane z wychodzeniem z trudnej sytuacji, ale przede wszystkim dostosowywanie formuły i struktury prowadzonego biznesu do zmieniającego się otoczenia biznesowego i prawnego w imię maksymalizacji efektywności prowadzonej działalności i pełnego wykorzystania potencjału przedsiębiorstwa.
Opracowanie możliwych do wdrożenia rozwiązań, mających służyć osiągnięciu przyjętych celów oraz wparcie w wyborze optymalnego scenariusza działań. Identyfikację wszelkich konsekwencji prawnych, podatkowych i księgowych podejmowanych działań.
Czym jest nowa formuła uproszczonego połączenia spółek? Jakie są jego skutki? Czy i kiedy warto realizować taki proces?
Dlaczego Grant Thornton?
Od lat współpracujemy z Klientami biznesowymi i bardzo dobrze rozumiemy ich potrzeby. Zdajemy sobie sprawę, że każda branża, biznes, firma są inne i wymagają indywidualnego podejścia. Patrzymy na działalność Klienta z szerokiej perspektywy oraz z uwzględnieniem bogatych doświadczeń, zbieranych przez naszych ekspertów przez lata współpracy z biznesem. Nie ograniczamy się wyłącznie do wdrożenia danego rozwiązania. Naszym celem jest przede wszystkim poznanie Klienta i jego potrzeb, doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniego scenariusza reorganizacji, przygotowanie go na wyzwanie, z którymi będzie się mierzył w czasie wdrażania zmian i dopiero na końcu skuteczne i sprawne wdrożenie ustalonego planu. Nie zostawiamy Klientów również po wdrożeniu reorganizacji. Jesteśmy z Klientami bezpośrednio po dokonaniu zmian i pomagamy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. O ile tylko Klienci wyrażają taką chęć, mogą też liczyć na kontakt z naszej strony w przypadku, gdy w przyszłości zmienią się istotne dla ich działalności przepisy.
-
30 lat
działalności w Polsce
-
1000+
zrealizowanych procesów reorganizacji spółek
-
2400+
zadowolonych klientów Grant Thornton rocznie