fbpx

Treść artykułu

Pojęcie podmiotów powiązanych przez długi czas kojarzyło się wyłącznie z obowiązkami w zakresie cen transferowych. Przedsiębiorcy działający w grupach kapitałowych przynajmniej raz do roku musieli pomyśleć o spółce matce, siostrach, ciotkach, itd., ażeby wypełnić obowiązki udokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi.

Dynamiczne zmiany w przepisach spowodowały, że podmioty powiązane przedsiębiorcy muszą identyfikować nie tylko na potrzeby cen transferowych, ale także w związku z m.in. raportowaniem JPK, czy korektą podstawy opodatkowania z tytułu nieuregulowania należności w terminie.

Także przepisy „pozapodatkowe” odwołują się do pojęcia przedsiębiorstw powiązanych i partnerskich w rozumieniu regulacji unijnych – przepisy dotyczące zatorów płatniczych, czy regulujące dofinansowanie środków pieniężnych w ramach pomocy publicznej.

Oddajemy do Państwa dyspozycji niniejsze kompendium, w którym postaramy się przybliżyć problematykę identyfikacji podmiotów powiązanych nie tylko w celu wypełniania ustawowych obowiązków, ale również w celu możliwości ubiegania się o dofinansowania w ramach pomocy publicznej.

Autor: Aleksandra Trocińska, Doradca podatkowy, Senior konsultant

Zobacz prezentację

Sprawdź Doradztwo podatkowe Grant Thornton

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Doradztwo podatkowe Zobacz wszystkie

Najczęściej czytane