Pracodawcy w sierpniu ograniczyli liczbę otwartych procesów rekrutacyjnych – wynika z badania Grant Thornton i firmy Element. Opublikowali 293 tys. ogłoszeń, czyli o 7% mniej niż przed rokiem.

Co więcej, średnia krocząca liczby nowych ofert pracy z ostatnich trzech miesięcy spadła w sierpniu do 4% (z 0 w lipcu), co jest pierwszym spadkiem od marca 2023 roku. Widać więc, że po okresie stabilizowania się sytuacji na polskim runku pracy (a więc konsekwentnego wzrostu średniej trzymiesięcznej z 9% w marcu 2023 roku kierunku zera), w sierpniu ponownie nastąpił lekki spadek popytu na pracowników.

Monika Łosiewicz

Menedżer ds. potencjału ludzkiego Grant Thornton

Kolejny miesiąc z rzędu wyraźnie spada liczba ofert pracy dla HR-owców. Częściowo to tylko efekt statystyczny, tzw. wysokiej bazy (porównujemy się z bardzo wysokimi wynikami sprzed roku), ale to nie tłumaczy wszystkiego. Może to sugerować, że walka o talenty i zadowolenie kadry przestały być priorytetem dla pracodawców, ponieważ nie planują oni w najbliższych latach szybkiego wzrostu pod kątem zatrudnienia.

RAPORT Oferty pracy w Polsce

Monitoring procesów rekrutacyjnych na polskim rynku pracy
EDYCJA XL: Sierpień 2023

Pobierz raport

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Outsourcing kadr i płac

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Usługi Grant Thornton z obszaru: Outsourcing kadr i płac

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów