Coraz więcej polskich pracodawców zatrudnia obcokrajowców, chcąc skuteczniej konkurować na rynku. Coraz więcej obcokrajowców oraz różnej wielkości firm jest zainteresowanych relokacją do Polski. Dla jednych i drugich trzy lata temu powstał program wizowy Poland. Business Harbour.

Program Poland. Business Harbour (PBH) to program wizowy uruchomiony w 2020 r., początkowo mający ułatwić dostęp do polskiego rynku pracy wykwalifikowanym pracownikom z branży IT pochodzącym z Białorusi. W przeciągu niecałego roku od startu został rozszerzony na Mołdawię, Rosję, Ukrainę, Gruzję i Armenię, a kilka miesięcy później – także na Azerbejdżan. Ścieżka indywidualna (dla osób fizycznych) jest dedykowana osobom mogącym udowodnić posiadanie minimum rocznego doświadczenia zawodowego w branży IT lub kierunkowego wykształcenia oraz zainteresowanie angażem ze strony konkretnego pracodawcy.

Czy program wizowy Poland. Business Harbour

Od września 2022 roku program PBH obejmuje cały świat – jednak wyłącznie w przypadku wybranych podmiotów zainteresowanych znalezieniem tu „bezpiecznej przystani”, tj.:

1. zagranicznych startupów zainteresowanych rozpoczęciem lub rozszerzeniem swojej działalności na terenie Polski, chcących przetransferować tu swoją myśl technologiczną, informatyczną lub nowatorskie pomysły z innych branż;

2. małych, średnich i dużych firm nie tylko firmy z branży IT.

Co zapewnia wiza Poland. Business Harbour obcokrajowcom?

W ramach programu Poland.Business Harbour powstał specjalny typ wizy, która przede wszystkim umożliwia pracę w Polsce bez konieczności uprzedniego uzyskania zezwolenia na pracę, pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej na takich samych zasadach, jak polscy obywatele, a także np. na zabranie ze sobą rodziny.

Na jakie pytania odpowiada informator „Program Poland. Business Harbour od A do Z”?

W niniejszym Purpurowym Informatorze, który z przyjemnością przekazujemy na Państwa ręce, zawarliśmy między innymi takie informacje, jak:

  • czym wiza Poland. Business Harbour różni się od innych rodzajów wiz;
  • do czego uprawnia wiza Poland. Business Harbour i jak długo jest ważna;
  • jak wygląda proces przyznawania wiz PBH osobom fizycznym i jak się o nią ubiegać krok po kroku;
  • jak wygląda przyznawanie wiz Poland. Business Harbour osobom towarzyszącym ekspertom IT;
  • na jakich zasadach obcokrajowcy na wizie PBH mogą zakładać w Polsce działalność gospodarczą;
  • jakie są obowiązki pracodawców zatrudniających obcokrajowców posiadających wizę Poland. Business Harbour.

Zapraszamy do lektury!

Poland. Business Harbour

Legalny pobyt i praca w Polsce dla cudzoziemców nie tylko spoza UE

Zobacz raport

Za organizację oraz realizację funkcjonowania programu Poland. Business Harbour odpowiadają między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu czy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Szczegółowe informacje na jego temat można znaleźć np. na stronach www.gov.pl, www.parp.gov.pl, czy www.paih.gov.pl, a także w naszym Purpurowym Informatorze.

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Outsourcing kadr i płac

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Skontaktuj się

Ewa Gulczyńska

Specjalista ds. kadr i płac

Specjalizacje

Skontaktuj się

Ewa Gulczyńska

Specjalista ds. kadr i płac

Specjalizacje

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.