Program Poland. Business Harbour (PBH) to program wizowy uruchomiony w 2020 r., początkowo mający ułatwić dostęp do polskiego rynku pracy wykwalifikowanym pracownikom z branży IT pochodzącym z Białorusi. W przeciągu niecałego roku od startu został rozszerzony na Mołdawię, Rosję, Ukrainę, Gruzję i Armenię, a kilka miesięcy później – także na Azerbejdżan. Ścieżka indywidualna (dla osób fizycznych) jest dedykowana osobom mogącym udowodnić posiadanie minimum rocznego doświadczenia zawodowego w branży IT lub kierunkowego wykształcenia oraz zainteresowanie angażem ze strony konkretnego pracodawcy.
Czy program wizowy Poland. Business Harbour
Od września 2022 roku program PBH obejmuje cały świat – jednak wyłącznie w przypadku wybranych podmiotów zainteresowanych znalezieniem tu „bezpiecznej przystani”, tj.:
1. zagranicznych startupów zainteresowanych rozpoczęciem lub rozszerzeniem swojej działalności na terenie Polski, chcących przetransferować tu swoją myśl technologiczną, informatyczną lub nowatorskie pomysły z innych branż;
2. małych, średnich i dużych firm nie tylko firmy z branży IT.
Co zapewnia wiza Poland. Business Harbour obcokrajowcom?
W ramach programu Poland.Business Harbour powstał specjalny typ wizy, która przede wszystkim umożliwia pracę w Polsce bez konieczności uprzedniego uzyskania zezwolenia na pracę, pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej na takich samych zasadach, jak polscy obywatele, a także np. na zabranie ze sobą rodziny.
Na jakie pytania odpowiada informator „Program Poland. Business Harbour od A do Z”?
W niniejszym Purpurowym Informatorze, który z przyjemnością przekazujemy na Państwa ręce, zawarliśmy między innymi takie informacje, jak:
- czym wiza Poland. Business Harbour różni się od innych rodzajów wiz;
- do czego uprawnia wiza Poland. Business Harbour i jak długo jest ważna;
- jak wygląda proces przyznawania wiz PBH osobom fizycznym i jak się o nią ubiegać krok po kroku;
- jak wygląda przyznawanie wiz Poland. Business Harbour osobom towarzyszącym ekspertom IT;
- na jakich zasadach obcokrajowcy na wizie PBH mogą zakładać w Polsce działalność gospodarczą;
- jakie są obowiązki pracodawców zatrudniających obcokrajowców posiadających wizę Poland. Business Harbour.
Zapraszamy do lektury!
Legalny pobyt i praca w Polsce dla cudzoziemców nie tylko spoza UE
Za organizację oraz realizację funkcjonowania programu Poland. Business Harbour odpowiadają między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu czy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Szczegółowe informacje na jego temat można znaleźć np. na stronach www.gov.pl, www.parp.gov.pl, czy www.paih.gov.pl, a także w naszym Purpurowym Informatorze.