VAT w transakcjach transgranicznych19.04.2016

Z przyjemnością prezentujemy kolejną część „Purpurowego Informatora”, w której pragniemy się z Państwem podzielić kilkoma – w naszej ocenie ważnymi – zagadnieniami, które będą pomocne przy rozliczaniu podatku VAT z transakcji transgranicznych.

Transakcje, w których uczestniczą kontrahenci z różnych państw, są dzisiaj powszechne, niemniej mogą sprawiać wiele kłopotów przy rozliczeniu podatku VAT. Przy dokonywaniu eksportu, czy dostaw wewnątrzwspólnotowych, mamy prawo do stosowania 0% stawki podatku. Jednak ustawodawca prawo to uzależnił od spełnienia określonych warunków.

Przy nabyciach wewnątrzwspólnotowych jesteśmy uprawnien do uwzględnienia po stronie podatku naliczonego podatku należnego z tytułu nabycia, ale w niektórych sytuacjach rozliczenie podatku naliczonego jest ograniczone.

Jeszcze większą trudność sprawiają transakcje łańcuchowe, jednakże o nich napiszemy w jednej z kolejnych edycji
naszego Informatora. Specjalnie dla Państwa, przedstawiamy poniżej kilka wskazówek co do sposobu rozliczenia transakcji transgranicznych. Mamy nadzieję, że będą one pomocne przy rozliczaniu podatku VAT.

 

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

Artykuły powiązane:

Czas na rozliczenie CIT za(...)

Czytaj więcej →

Nowe zasady oskładkowania umów zleceń

Czytaj więcej →

Najistotniejsze zmiany w podatkach na(...)

Czytaj więcej →

Najważniejsze zmiany w urlopach rodzicielskich

Czytaj więcej →

7 najważniejszych zmian w umowach(...)

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami