fbpx

GrantThornton

Treść artykułu

Jak wskazuje dyrektywa o ochronie praw sygnalistów, katalog osób, od których pracodawca może otrzymać dane osobowe oraz które będzie musiał przetwarzać w związku ze zgłoszeniem naruszenia, jest bardzo szeroki. W jaki sposób przedsiębiorcy zobowiązani od 17 grudnia br. do ustanowienia wewnętrznych procedur zgłaszania naruszeń oraz ochrony sygnalistów powinni przygotować się do procesu przetwarzania danych?

Sygnaliści a RODO – czego dowiesz się z opracowania?

1. Przypomnimy podstawowe i kluczowej informacje:

  • zakres nowych obowiązków pracodawców dotyczący ochrony sygnalistów,
  • kogo i od kiedy będą dotyczyły najnowsze regulacje
  • oraz kim jest sygnalista zgodnie z projektowanymi na polskim gruncie przepisami.

2. Omówimy przykładowy plan projektowania procesu przetwarzania, wraz ze wszystkimi niezbędnymi krokami, tj.:

  1. ustalenie podmiotu danych;
  2. ustalenie podstawy przetwarzania danych;
  3. ustalenie zakresu przetwarzania danych;
  4. zabezpieczenie przetwarzania danych;
  5. ustalenie okresu przechowywania danych;
  6. ustalenie osób upoważnionych do przetwarzania;
  7. ustalenie odbiorców danych spoza organizacji w ramach procesu przetwarzania.

Zapraszamy do lektury:

Zobacz prezentację

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Raporty Zobacz wszystkie

Wiosna obrodziła miejscami pracy

Napływ uchodźców z Ukrainy nie zmienił na razie istotnie polskiego rynku pracy. W kwietniu 2022 roku pracodawcy opublikowali aż 308 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To jeden z najwyższych wyników w historii badania.

Firma gotowa na sprzedaż [PORADNIK]

Podjęcie decyzji o sprzedaży biznesu samo w sobie stanowi duże wyzwanie. Trudno rozpatrywać je jedynie pod kątem chłodnych finansowych kalkulacji – w grę wchodzą tu także emocje i lata zdobytych w danej firmie doświadczeń. W…

Najczęściej czytane