Raporty, Transfery Ekstraklasy

Wysokie wpływy i bilans bliski rekordu. Transfery w Ekstraklasie 2017/18 18.05.2018

W sezonie 2017/18 kluby LOTTO Ekstraklasy niemal powtórzyły zeszłoroczny rekord przychodów ze sprzedaży zawodników, a jednocześnie utrzymały na relatywnie niskim poziomie wydatki. Tym samym, działalność transferowa polskich drużyn pozwoliła osiągnąć(...)
Czytaj więcej →
Purpurowy Informator, Raporty

Jak nie dać się wkręcić w wyłudzenie VAT 02.05.2018

Ministerstwo Finansów opublikowało Metodykę, mającą ułatwić podatnikom weryfikację dostawców, by nie zostać wplątanym w oszustwo podatkowe. Zagadkowa „należyta staranność” wreszcie nabrała realnych kształtów W ostatnich latach głośno było o sytuacjach,(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Polskie firmy zapowiadają podwyżki cen 03.04.2018

Narasta presja inflacyjna w polskiej gospodarce. Coraz więcej firm poważnie rozważa zwiększenie cen za swoje produkty – wynika z badania Grant Thornton.
Czytaj więcej →
Purpurowy Informator, Raporty

Delegacje służbowe. Praktyczny poradnik i narzędzie do rozliczeń 15.03.2018

Rozliczenie delegacji jest procesem złożonym i przysparzającym różnego rodzaju pytań oraz problemów, wymagającym znajomości przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Polski biznes silny kobietami 07.03.2018

34 proc. wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach stanowią kobiety, a jedynie 7 proc. przedsiębiorstw nie zatrudnia Polek na wysokich stanowiskach. Polska jest liderem równouprawnienia w regionie.
Czytaj więcej →
Barometr prawa, Raporty

Produkcja prawa zwolniła, ale nadal przytłacza firmy 27.02.2018

W 2017 r. w życie weszło 27,1 tys. stron nowych aktów prawnych, czyli o 15 proc. mniej niż rok wcześniej. Na tym jednak dobre wiadomości się kończą – wynika(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Ponad połowa Polaków nie rozwija swoich kompetencji 21.02.2018

Tylko 42 proc. polskich pracowników podejmuje wysiłek dokształcania się po pracy, a zaledwie 21 proc. jest w stanie wyłożyć na to własne pieniądze. Większość nie widzi potrzeby rozwoju –(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Firmy rodzinne atrakcyjną inwestycją na GPW 02.02.2018

Już co piąta spółka notowana na Giełdzie to firma rodzinna. I radzą sobie one często lepiej niż nierodzinna konkurencja – wynika z raportu Grant Thornton pod patronatem Giełdy Papierów(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Choć jest to region mało zamożny, to działające w nim firmy mają ogromne ambicje. Chcą nadrabiać straty do bogatszych województw, dlatego z imponującą determinacją podeszły do szansy, jaką daje im unijne wsparcie i niemal zalały Ministerstwo Rozwoju dobrymi wnioskami. Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt, że w regionie działa klaster lotniczy i SSE. Jeśli ten pozytywny, proinnowacyjny klimat się utrzyma, Podkarpackie ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowych technologii w Polsce.

 

Agnieszka Wykrzykowska Menedżer w departamencie Doradztwa Europejskiego Grant Thornton

Zasadniczo Konstytucja Biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ponieważ deklarowane w niej hasła przyjaznego, jasnego prawo i jego stanowienia opartego na dialogu są godne pochwały. Problem w tym, że propozycje zawarte w Konstytucji nie stanowią nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. Jednocześnie – innymi ustawami – państwo wciąż nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jeśli chcemy więc ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, potrzebne są faktyczne działania rządu na korzyść firm oraz – w konsekwencji – zmiana mentalności urzędników.

 

Dariusz Bednarski Partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami