Pozostałe raporty, Raporty

Polska ze stabilnym klimatem inwestycyjnym 09.01.2018

Zagraniczni inwestorzy oceniają Polskę jako dobre miejsce do lokowania biznesu. Aż 92% przedstawicieli firm zagranicznych jest zadowolonych z decyzji o zainwestowaniu w Polsce i zrobiłoby ten krok ponownie –(...)
Czytaj więcej →
Audyt, Purpurowy Informator, Raporty

Zmiany w przepisach audytowych – nowe obowiązki spółek 28.12.2017

Przełom roku oznacza ważne zmiany dla spółek giełdowych i innych jednostek zainteresowania publicznego. Zmieniają się zasady wyboru audytorów i współpracy z nimi. Jak przygotować się do tych zmian? 21 czerwca(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo europejskie, Raporty

Podkarpacie liderem sięgania po wsparcie na B+R 20.12.2017

Jak na półmetku obecnej perspektywy wygląda wdrażanie wsparcia z UE na innowacje? Prym wiedzie Podkarpacie i drobny biznes – wynika z raportu „Innowacje kwitną na Podkarpaciu” przygotowanego przez Grant(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Konstytucja Biznesu – ułatwienie dla firm czy pobożne życzenia? 27.11.2017

Przyjęty przez rząd pakiet deregulacyjny miał być powrotem do wolnościowego ducha przedsiębiorczości. Choć wiele z tych propozycji należy ocenić pozytywnie, to jako całość reforma rozczarowuje.
Czytaj więcej →
Raporty

10 najważniejszych zmian w podatkach obecnego rządu 13.11.2017

Ostatnie dwa lata obfitowały w zmiany podatkowe. Według rankingu tworzonego przez ekspertów Grant Thornton, najważniejsze reformy to JPK, klauzule antyoptymalizacyjne i odwrotne obciążenie w budownictwie.
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Polskie firmy niechętnie rozwijają nowe produkty 02.11.2017

Biznes spoczął na laurach czy obawia się o koniunkturę? Jedynie 10% polskich przedsiębiorców planuje wprowadzić na rynek nowy produkt bądź usługę w ciągu najbliższego roku – to najgorszy wynik(...)
Czytaj więcej →
Pozostałe raporty, Raporty

Dyrektorzy finansowi nie obawiają się nowej polityki fiskalnej 20.10.2017

CFO w Polsce czują na własnej skórze, że rząd zacieśnia politykę fiskalną. Ale jednocześnie akceptują te zmiany i się na nie godzą – wynika z badania przeprowadzonego przez Grant(...)
Czytaj więcej →
Firmy rodzinne, Pozostałe raporty, Raporty

Przedsiębiorcy rodzinni zdobyli zaufanie Polaków 16.10.2017

Ponad połowa Polaków deklaruje wysokie lub bardzo wysokie zaufanie do właścicieli firm rodzinnych – tak wynika z opublikowanego 16 października raportu „Polacy o firmach rodzinnych” przygotowanego przez Fundację Firmy(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Choć jest to region mało zamożny, to działające w nim firmy mają ogromne ambicje. Chcą nadrabiać straty do bogatszych województw, dlatego z imponującą determinacją podeszły do szansy, jaką daje im unijne wsparcie i niemal zalały Ministerstwo Rozwoju dobrymi wnioskami. Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt, że w regionie działa klaster lotniczy i SSE. Jeśli ten pozytywny, proinnowacyjny klimat się utrzyma, Podkarpackie ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowych technologii w Polsce.

 

Agnieszka Wykrzykowska Menedżer w departamencie Doradztwa Europejskiego Grant Thornton

Zasadniczo Konstytucja Biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ponieważ deklarowane w niej hasła przyjaznego, jasnego prawo i jego stanowienia opartego na dialogu są godne pochwały. Problem w tym, że propozycje zawarte w Konstytucji nie stanowią nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. Jednocześnie – innymi ustawami – państwo wciąż nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jeśli chcemy więc ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, potrzebne są faktyczne działania rządu na korzyść firm oraz – w konsekwencji – zmiana mentalności urzędników.

 

Dariusz Bednarski Partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami