fbpx

GrantThornton

Treść artykułu

W maju 2022 roku pracodawcy opublikowali w sieci 294 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli o 3 proc. mniej niż przed rokiem. To koniec 14-miesięcznej serii, w której liczba ofert stale przyrastała.

Polski rynek pracy wyszedł z pandemii w świetnej formie – przez długie miesiące polscy pracodawcy bili kolejne rekordy liczby nowych ogłoszeń o pracę. Niestety, ten trend właśnie przechodzi do historii. Według najnowszych danych systemu rekrutacyjnego Element opracowywanych dla Grant Thornton, w maju 2022 roku pracodawcy opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce 294 tys. nowych ofert. To o 3 proc. mniej niż w maju zeszłego roku. Dynamika roczna spadła poniże zera po raz pierwszy od lutego 2021 roku. Co więcej, w samym maju w porównaniu z kwietniem liczba ofert spadła o 5 proc., tymczasem dotąd zwykle o tej porze roku liczba procesów rekrutacyjnych rośnie, bo pracodawcy poszukują pracowników do prac sezonowych w rolnictwie, turystyce, budownictwie czy gastronomii.

Niepokojące są też dane o aktywnych ofertach pracy, czyli nie tylko tych publikowanych w maju, ale też tych z poprzednich miesiącach, a nadal dostępnych na portalach rekrutacyjnych. Na koniec maja było ich 594 tys., czyli o 59 tys. mniej niż miesiąc wcześniej i o 88 tys. mniej niż dwa miesiące wcześniej. Na 39 monitorowanych przez nas zawodów, aż w 34 liczba aktywnych ofert w ostatnich dwóch miesiącach spadła.

Zobacz prezentację

Raport stworzony we współpracy z firmą Element

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Raporty Zobacz wszystkie

Kończy się boom ofert pracy

W maju 2022 roku pracodawcy opublikowali w sieci 294 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli o 3 proc. mniej niż przed rokiem. To koniec 14-miesięcznej serii, w której liczba ofert stale przyrastała.

Najczęściej czytane