Ostatnie okienko transferowe obfitowało w udane nabytki piłkarzy. Najcelniejsze transfery poczyniła Legia Warszawa – wynika z najnowszego raportu z cyklu „Transfery Ekstraklasy”.

Latem 2019 roku szeregi klubów PKO BP Ekstraklasy zasiliło ponad 130 zawodników. Chcąc uzupełnić coroczny raport Grant Thornton (wydawany na koniec sezonu), postanowiliśmy sprawdzić, jak – z punktu widzenia statystyk z gry – poradzili sobie oni na boisku i które transfery okazały się z punktu widzenia finansowego najbardziej efektywne.

Tomasz Mleczak

Menedżer, Grant Thornton

Przy ustalaniu rankingu zastosowaliśmy najczęściej komentowane statystyki, zarówno dla graczy grających na pozycjach ofensywnych, jak i w obronie. Uwzględniliśmy strzelone bramki, zaliczone asysty, czyste konta, stracone bramki oraz minuty spędzone na boisku. Zwróciliśmy również uwagę, jak występy poszczególnych piłkarzy przekładały się na wyniki swoich drużyn. Pod uwagę wzięliśmy wszystkie mecze rozegrane w tym sezonie do 16 grudnia 2019 r. w tym te rozgrywane w PKO BP Ekstraklasie, Pucharze Polski, Superpucharze Polski oraz kwalifikacjach do europejskich pucharów.

Jak się okazuje, spośród zawodników kupionych przez kluby PKO BP Ekstraklasy w letnim okienku 2019 r. najlepszy okazał się Igor Lewczuk, obrońca Legii Warszawa, ściągnięty bez sumy odstępnego z FC Girondins Bordeaux. Zwycięstwo zapewniło mu 12 czystych kont w 23 meczach oraz wysoki wskaźnik PNM (Punkty na mecz) i liczba rozegranych minut (1 857 minut).

Drugim najlepszym transferem, a jednocześnie najlepszym transferem ofensywnym okazał się Valerian Gvilia, również ściągnięty przez Legię Warszawa. Gruzińskiemu środkowemu pomocnikowi tak wysoką pozycję zapewniło 5 strzelonych bramek, 7 asyst i aż 1 929 minut na boisku.

Tabela 1. Najlepsze transfery letniego okienka 2019/2020

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl

Gruzin okazał się również najbardziej efektywnym finansowo transferem gotówkowym ostatniego okienka transferowego. Każde wydane na niego Euro z 300 tys., jakie zapłaciła za Legia, najmocniej przełożyło się na wyniki sportowe klubu.

Zaskoczeniem jest wysoka pozycja krytykowanego na początku sezonu Mickiego van der Harta, 25 letniego bramkarza Lecha Poznań. W naszym rankingu najlepszych transferów zajął on wysokie 7. miejsce.

Łukasz Pawliński

Konsultant, Grant Thornton

Holender dzięki wysokiej formie w ostatnich meczach i zachowaniu czystego konta w aż 10 meczach uplasował się na pozycji najlepszego transferu letniego okienka na pozycji bramkarza, przed Dante Stipicą oraz Matusem Putnockym. Podobnie jak w poprzednim zestawieniu koszt pozyskania najlepszej jedenastki oscylował w granicach 1,1 mln EUR. Kwota ta nie jest poza zasięgiem czołowych polskich drużyn. Należy jednak pamiętać, że ponad połowa pierwszego składu została sprowadzona w ramach transferów bezgotówkowych.

W najlepszej transferowej jedenastce letniego okna transferowego znalazło się aż 4 zawodników Legii Warszawa, 2 Lecha Poznań, 2 Cracovii i po jednym z Pogoni Szczecin, Rakowa Częstochowa i Zagłębia Lubin.

Tabela 2. Najefektywniejszy finansowo transfer sezonu 2018/2019

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl

 

Pobierz raport „Najlepsze i najbardziej efektywne transfery ekstraklasy 2019/2020”

Sprawdź Konsulting biznesowy Grant Thornton

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Piłkarskiej Ekstraklasie udały się transfery

Skontaktujmy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.