fbpx

Treść artykułu

W czerwcu na portalach rekrutacyjnych pracodawcy w Polsce opublikowali 246 tys. ofert pracy. To o jedną czwartą więcej niż w maju i tylko 16 proc. mniej niż przed rokiem – wynika z badania Grant Thornton i firmy Element.

Pandemia wywołana koronawirusem mocno odbiła się na rynku pracy w Polsce. W kwietniu i maju 2020 roku pracodawcy zamrozili około połowę procesów rekrutacyjnych. Według danych zbieranych dla Grant Thornton przez firmę Element, w kwietniu na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce liczba ofert pracy spadła o 51 proc. rok do roku, a w maju – o 42 proc. Na szczęście, czerwiec przynosi już znacznie lepsze wieści. Łącznie w tym miesiącu pracodawcy opublikowali 246,2 tys. nowych ofert pracy – to o 26 proc. więcej niż w maju i tylko o 16 proc. mniej niż w czerwcu ubiegłego roku. Polski rynek rekrutacyjny odrobił więc już decydowaną większość „strat” wywołanych pandemią i można mieć nadzieję, że w najbliższych miesiącach, a może tygodniach sytuacja wróci mniej więcej do normy.

Monika Łosiewicz

Menedżer ds. rekrutacji Grant Thornton

Sytuacja na rynku pracy wciąż jest niestabilna, ale widać zmiany na lepsze – w czerwcu nastąpił znaczący wzrost liczby ofert pracy. Pracodawcy działają coraz odważniej, coraz więcej firm już wróciło lub w najbliższym czasie planuje powroty do biur, a decyzje kadrowe są śmielsze. Wracają też obiecane benefity, odrobinę spadły wymagania – czyżby pracodawcy znów musieli walczyć o kandydatów?

Czytaj raport: Rynek pracy w czasie COVID-19. Edycja: lipiec 2020

Zobacz prezentację

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Raporty Zobacz wszystkie

Rynek pracy znowu traci moc

W sierpniu pracodawcy w Polsce opublikowali 238 tys. ogłoszeń o pracę – to o 22 proc. mniej niż przed rokiem. Wygrzebywanie się rynku pracy z pandemii może być trudniejsze, niż się wydawało – wynika z…

Najczęściej czytane