Od 2019 r. cała Polska jest jedną specjalną strefą ekonomiczną – Polską Strefą Inwestycji, o czym opowiedzieliśmy w jednym z naszych raportów. Teraz prezentujemy bardziej szczegółowe informacje dla każdego z województw. W tym artykule omawiamy województwo mazowieckie.
AKTUALIZACJA z dnia 14.04.2022 r.
Niniejszy cykl artykułów został zaktualizowany w oparciu o obecnie obowiązującą przeciętną stopę bezrobocia w Polsce (6,0%), ogłoszoną na podstawie Obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 28 września 2021 r. w sprawie przeciętnej stopy bezrobocia w kraju oraz na obszarze powiatów stan na dzień 30 czerwca 2021 roku. W związku z jej aktualizacją , od dnia 28 września 2021 r. „próg wejścia” do Polskiej Strefy Inwestycji dla wielu lokalizacji uległ zmianie, zarówno na korzyść, jak i niekorzyść przedsiębiorców.
Korzyści z otrzymania decyzji o wsparciu
Intensywność pomocy (ile % wydatków można odzyskać jako zwolnienia podatkowe): 25-50%.
Okres ważności decyzji o wsparciu: 10-15 lat.
Warunki wejścia do Polskiej Strefy Inwestycji
Punktów koniecznych za kryterium jakościowe: 4-6.
Liczba powiatów z minimalnymi nakładami (bez lokalizacji preferowanych):
- dla dużych przedsiębiorców 10 mln PLN, dla średnich – 2 mln PLN, dla małych – 500 000 PLN, dla mikro – 200 000 PLN: 4
- dla dużych przedsiębiorców 15 mln PLN, dla średnich – 3 mln PLN, dla małych – 750 000 PLN, dla mikro – 300 000 PLN: 4
- dla dużych przedsiębiorców 20 mln PLN, dla średnich – 4 mln PLN, dla małych – 1 mln PLN, dla mikro – 400 000 PLN: 7
- dla dużych przedsiębiorców 40 mln PLN, dla średnich – 8 mln PLN, dla małych – 2 mln PLN, dla mikro – 800 000 PLN: 5
- dla dużych przedsiębiorców 60 mln PLN, dla średnich – 12 mln PLN, dla małych – 3 mln PLN, dla mikro – 1,2 mln PLN: 6
- dla dużych przedsiębiorców 80 mln PLN, dla średnich – 16 mln PLN, dla małych – 4 mln PLN, dla mikro – 1,6 mln PLN: 9
- dla dużych przedsiębiorców 100 mln PLN, dla średnich – 20 mln PLN, dla małych – 5 mln PLN, dla mikro – 2 mln PLN: 5
Lokalizacje preferowane
Minimalne nakłady dla dużych przedsiębiorców 10 mln PLN, dla średnich – 2 mln PLN, dla małych – 500 000 PLN, dla mikro – 200 000 PLN, niezależnie od powiatów):
- Ciechanowski i gminy graniczące (miasto Ciechanów, gmina Ciechanów, gmina Opinogóra Górna, Gmina Regimin, gmina Gołymin-Ośrodek, gmina Sońsk, gmina Ojrzeń, gmina Glinojeck, gmina Strzegowo)
- Gostyniński i gminy graniczące (miasto Gostynin, gmina Gostynin, gmina Szczawin Kościelny, gmina Łąck, gmina Nowy Duninów)
- Kozienicki i gminy graniczące (gmina Kozienice, miasto Kozienice, gmina Głowaczów, gmina Magnuszew, gmina Garbatka-Letnisko, gmina Sieciechów, gmina Pionki, gmina Maciejowice)
- Ostrołęka i gminy graniczące (miasto Ostrołęka, gmina Rzekuń, gmina Lelis, gmina Olszewo-Borki)
- Ostrowski i gminy graniczące (miasto Ostrów Mazowiecka, gmina Ostrów Mazowiecka, gmina Małkinia Górna, gmina Brok, gmina Zaręby Kościelne, gmina Andrzejewo, gmina Stary Lubotyń, gmina Wąsewo, gmina Długosiodło, gmina Brańszczyk, gmina Czerwin)
- Pułtuski i gminy graniczące (gmina Pułtusk, miasto Pułtusk, gmina Gzy, gmina Winnica, gmina Pokrzywnica, gmina Zatory, gmina Obryte, gmina Karniewo, gmina Szelków)
- Radom i gminy graniczące (miasto Radom, gmina Wolanów, Zakrzew, Jedlińsk, Jastrzębia, Jedlina-Letnisko, Gózd, Skaryszew, Kowala)
- Sierpecki i gminy graniczące (miasto Sierpc, gmina Sierpc, gmina Rościszewo, gmina Mochowo, gmina Gozdowo, gmina Zawidz Kościelny, gmina Szczutowo)
- Przysuski (miasto Przysucha, gmina Przysucha, Gmina Odrzywół, gmina Klwów, gmina Potworów, gmina Rusinów, gmina Gielniów, gmina Wieniawa, gmina Borkowice)
- Radomski (Miasto Radom, gmina Iłża, gmina Wierzbica, Kowala, Skaryszew, Gózd, Jedlnia-Letnisko, gmina Pionki, Jastrzębia, Jedlińsk, Zakrzew, gmina Przytyk, gmina Wolanów)
- Szydłowiecki (miasto Szydłowiec, gmina Szydłowiec, gmina Chlewiska, gmina Orońsko, gmina Jastrząb, gmina Mirów Stary)
- Łosicki (gmina Huszlew)
- Siedlecki (gmina Domanice, gmina Wiśniew, gmina Zbuczyn)
- Żuromiński (gmina Kuczbork-Osada)
- Mławski (gmina Lipowiec Kościelny)
W sumie miast i gmin: 86.
Preferencyjne warunki (najniższa wymagana wartość inwestycji) przysługują inwestycjom położonym w:
- mieście średnim tracącym funkcje społeczno-gospodarcze, lub
- gminie, na terenie której położone jest takie miasto, lub
- gminie graniczącej z gminą, na terenie której położone jest takie miasto, lub takim miastem.
Komentarz: Mazowieckie z najbardziej zróżnicowanym progiem trudności wejścia do Polskiej Strefy Inwestycji.
Województwo mazowieckie jest rejonem najbardziej zróżnicowanym pod względem stopnia uprzemysłowienia, gdzie oprócz głównego ośrodka biznesowego jakim jest Warszawa, znajduje się wiele mniej rozwiniętych lokalizacji. W Mazowieckim poziom intensywności pomocy i czasu obowiązywania decyzji o wsparciu nie jest jednakowy. Do Polskiej Strefy Inwestycji w Mazowieckim w ogóle nie wejdziemy w Warszawie, podczas gdy w innych lokalizacjach odzyskamy od 25 do aż 50% wydatków stanowiących koszty kwalifikowane. Wartości intensywności pomocy zwiększają się o 10% dla przedsiębiorców średnich oraz o 20% dla mikro i małych przedsiębiorców. Niewiele pomaga liczba miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze (8 przy średniej 7,63). Ich wysoka liczba korzystnie wpływa na atrakcyjność regionu z uwagi na to, że w miastach tych oraz gminach graniczących z nimi obowiązuje najniższy poziom kosztów kwalifikowanych koniecznych do wejścia do Polskiej Strefy Inwestycji.
Województwo mazowieckie jest również bardzo zróżnicowane jeżeli chodzi o poziom bezrobocia, jednak jest to kryterium, dzięki, któremu Mazowieckie w niektórych rejonach zyskuje na atrakcyjności. Co do zasady im wyższy poziom bezrobocia, tym niższa wysokość minimalnych kosztów przedsięwzięcia, jakie trzeba ponieść, aby móc wnioskować o decyzję o wsparciu nowej inwestycji. W tym województwie aż 26 powiatów odnotowuje jego stopę wyższą niż przeciętna przyjmowana dla celów wejścia do Polskiej Strefy Inwestycji 6,0% (w tym Płock, który jest miastem na prawach powiatu), podczas gdy bezrobocie poniżej średniej występuje w 14 powiatach (m.in. w Siedlcach, które jest miastem na prawach powiatu).
Korzystanie ze zwolnienia na części Mazowsza podlega jednak przepisom wprowadzającym ograniczenia dla dużych przedsiębiorców.
Ważny fragment
W niektórych regionach województwa Mazowieckiego zdecydowanie poziom trudności wejścia do Polskiej Strefy Inwestycji jest najwyższy, w szczególności w Warszawie i gminach ościennych, a intensywność pomocy – niewielka (10%). Są jednak lokalizacje, w szczególności na prawym brzegu Wisły, w których uzyskanie decyzji o wsparcie jest łatwiejsze, a to ze względu na wyższą niż przeciętna krajowa stopa bezrobocia. Tam również odzyskać można więcej nakładów (35%).
Polska Strefa Inwestycji. Warunki uzyskania decyzji o wsparciu w pozostałych województwach:
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #1: Dolnośląskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #2: Kujawsko-pomorskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #3: Lubelskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #4: Lubuskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #5: Łódzkie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #6: Małopolskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #7: Mazowieckie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #8: Opolskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #9: Podkarpackie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #10: Podlaskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #11: Pomorskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #12: Śląskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #13: Świętokrzyskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #14: Warmińsko-mazurskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #15: Wielkopolskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #16: Zachodniopomorskie