Jak informuje Ministerstwo Finansów na swojej stronie rządowej, po przeprowadzeniu szerokich konsultacji publicznych do projektu KSeF będą propozycje korekt do projektu KSeF. Jak wskazano, proponowane zmiany uwzględniają postulaty organizacji przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów, sektora IT oraz resortu infrastruktury.

Proponowane zmiany założeń KSeF:

  • Przesunięcie terminu wejścia obligatoryjnego KSeF na 1 lipca 2024 r.
  • Wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT – KSeF dla tych podatników będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.
  • Faktury konsumencie (B2C) nie będą objęte KSeF.
  • Bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostaną wyłączone z KSeF.
  • Faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.
  • W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline.
  • Liberalizacja sankcji i ich stosowanie od 1 stycznia 2025 r.

Komunikat Ministerstwa jest dowodem na to, jak kompleksowym i obszernym zagadnieniem od strony prawnej i technicznej jest wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania. Jedno jest pewne, rząd nie zrezygnuje z tego pomysłu. Pomimo przesunięcia terminu wdrożenia KSeF, warto przygotowania zacząć jak najwcześniej, żeby nie dać się zaskoczyć kompleksowością zmian.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) – dowiedz się więcej:

  1. Projekt ustawy w sprawie obligatoryjnego fakturowania w KSeF od 1 stycznia 2024 r.
  2. Krajowy System e-Faktur jednak od 1 lipca 2024 r.?
  3. Krajowy System e-Faktur – wszystko co warto o nim wiedzieć
  4. Wady i zalety Krajowego Systemu e-Faktur
  5. Krajowy System e-Faktur – jakie zmiany wynikają z nowej wersji projektu?

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie KSeF - bieżące wsparcie

Skontaktujmy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Skontaktuj się

Łukasz Kacprzyk

Senior Konsultant, Doradca podatkowy

Skontaktuj się

Łukasz Kacprzyk

Senior Konsultant, Doradca podatkowy

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.