Czym jest Polska Strefa Inwestycji?
Hasło „Polska Strefa Inwestycji ” oznacza, że każda złotówka wydana na inwestycję w przedsiębiorstwo może uprawniać do zwolnienia z podatku dochodowego. Warunkiem jest uzyskanie „Decyzji o wsparciu inwestycji”. Co Polska Strefa Inwestycji oznacza w praktyce? Wydatki na inwestycje w produkcję lub świadczenie usług zapewnią pomoc publiczną, dostępną w formie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT).
-
Polska Strefa Inwestycji w praktyce?
Wydatki na inwestycje w produkcję lub świadczenie usług zapewnią pomoc publiczną, dostępną w formie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT). Limit pomocy publicznej zależy od wysokości wydatków na inwestycje lub kosztów zatrudnienia, lokalizacji i statusu przedsiębiorcy. Okres ważności decyzji o wsparciu inwestycji wynosi, zależnie od lokalizacji, 10, 12 lub 15 lat – aż tyle czasu beneficjent ma na skorzystanie ze zwolnienia podatkowego.
-
Kto może skorzystać z Polskiej Strefy Inwestycji?
Podatnicy, którzy planują dokonanie nowej inwestycji, rozumianej jako inwestycja w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacją produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.
-
Ile można zyskać dzięki Polskiej Strefie Inwestycji?
Kwotę przysługującego zwolnienia określa tzw. współczynnik intensywności pomocy. Jest to wskaźnik procentowy określający, jaka część kosztów kwalifikowalnych powiększy kwotę zwolnienia dochodu z opodatkowania. Intensywność pomocy zależna jest od regionu kraju. Aktualną wartość pomocy prezentujemy poniżej w części: „Intensywność pomocy w poszczególnych regionach”.
POLSKA STREFA INWESTYCJI: NOWE ZASADY
- We wrześniu 2018 r. wszedł w życie nowy system wspierania inwestycji, który zastąpił dotychczasowe zezwolenia na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
- Nowe zasady pozwalają skorzystać ze wsparcia niezależnie od miejsca inwestycji, a nie – jak dotychczas – wyłącznie w przypadku jej usytuowania w granicach odpowiedniej strefy.
Zakres wsparcia
-
Analiza możliwości uzyskania decyzji o wsparciu
W tym ocena zgodności planowanej inwestycji z wymogami do uzyskania decyzji o jej wsparciu.
-
Symulacja wysokości możliwej do uzyskania pomocy publicznej
Intensywność pomocy publicznej zależy od wysokości wydatków na inwestycje lub kosztów zatrudnienia, lokalizacji (dla wybranych województw wsparcie jest wyższe) i statusu przedsiębiorcy (na większą wartość zwolnienia mogą liczyć podmioty z sektora MŚP).
-
Kompleksowe wsparcie w postępowaniu w sprawie uzyskania decyzji o wsparciu
W tym przygotowanie dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o decyzję, udział w negocjacjach, weryfikacja prawidłowości otrzymanej decyzji.
-
Identyfikacja wydatków pod kątem wpływu na wielkość pomocy publicznej
Jest to analiza projektu pod kątem określenia, które planowane wydatki stanowią tzw. „koszty kwalifikowane” i ich ponoszenie uprawnia do skorzystania z wyższego zwolnienia podatkowego.
-
Bieżące doradztwo w zakresie rozliczeń korzystania z pomocy publicznej
Określenie wartości przysługującego zwolnienia z opodatkowania, rozdział dochodów i kosztów ich uzyskania ze źródeł opodatkowanych i zwolnionych, dokumentacja.
Porozmawiajmy o szczegółach i razem dobierzmy najlepszą dla Ciebie ofertę
Intensywność pomocy w poszczególnych regionach
Od 1 stycznia 2022 r. wartość pomocy wynosi:
- 50% – na obszarach należących do województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz do podregionu siedleckiego;
- 40% – na obszarach należących do województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego oraz do regionu mazowieckiego regionalnego, z wyjątkiem podregionu siedleckiego;
- 30% – na obszarach należących do województw: pomorskiego i śląskiego;
- 25% – na obszarach należących do województw: dolnośląskiego i wielkopolskiego, z wyłączeniem obszarów wskazanych w pkt 5.
Jednakże, na obszarach należących do miast Poznania i Wrocławia oraz do podregionu poznańskiego:
- 20% – w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.,
- 15% – w okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2027 r.
W regionie warszawskim stołecznym wynosi:
- 25% – na obszarach należących do gmin: Baranów, Błonie, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Kampinos, Leoncin, Leszno, Nasielsk, Prażmów, Tarczyn, Zakroczym i Żabia Wola;
- 35% – na obszarach należących do gmin: Dąbrówka, Dobre, Jadów, Kałuszyn, Kołbiel, Latowicz, Mrozy, Osieck, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka i Tłuszcz
W pozostałych miejscach w regionie warszawskim stołecznym (w tym sama Warszawa) – wynosi 0%.
Aktualnie przepisy mówią, że decyzję o wsparciu wydaje się na okres:
- 10 lat – w przypadku nowej inwestycji zlokalizowanej na terenie województwa dolnośląskiego, województwa wielkopolskiego lub w gminach należących do regionu warszawskiego stołecznego;
- 12 lat – w przypadku nowej inwestycji zlokalizowanej w regionie o maksymalnej intensywności pomocy publicznej wynoszącej 30% lub 40%;
- 15 lat – w przypadku nowej inwestycji zlokalizowanej w regionie o maksymalnej intensywności pomocy publicznej wynoszącej 50%.
Kryterium jakościowe
Kryteria jakościowe określa załącznik do rozporządzenia. Są podzielone na kryteria zrównoważonego rozwoju gospodarczego (8 możliwych punktów dla sektora produkcyjnego, 7 dla usług) i społecznego (po 5 punktów w kategorii).
Za spełnienie kryteriów jakościowych uznaje się uzyskanie co najmniej 6 z 10 punktów (w tym co najmniej 1 dla każdego rodzaju kryteriów) dla jednej z dwóch kategorii projektów: sektor usług i sektor przemysłowy. Różnią się one w niewielkim stopniu.
Kryteria jakościowe dla wybranych regionów obniża się do 5, a nawet 4 punktów.
W praktyce oznacza to, że na poszczególnych obszarach obowiązują następujące progi:
Polska Strefa Inwestycji. Warunki uzyskania decyzji o wsparciu w poszczególnych województwach:
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #1: Dolnośląskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #2: Kujawsko-pomorskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #3: Lubelskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #4: Lubuskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #5: Łódzkie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #6: Małopolskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #7: Mazowieckie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #8: Opolskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #9: Podkarpackie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #10: Podlaskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #11: Pomorskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #12: Śląskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #13: Świętokrzyskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #14: Warmińsko-mazurskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #15: Wielkopolskie
- Mapa Polskiej Strefy Inwestycji. #16: Zachodniopomorskie
Czym jest Polska Strefa Inwestycji i decyzja o wsparciu na nową inwestycję? Jakie są kryteria uzyskania decyzji oraz koszty kwalifikowane? Gdzie najłatwiej uzyskać decyzję o wsparciu?
Proces realizacji
-
Analiza przedsięwzięcia
Weryfikacja pod kątem spełnienia kryteriów wnioskowania o decyzję o wsparciu.
-
Wsparcie we wnioskowaniu o decyzję o wsparciu
Wypełnienie wniosku, szeroko pojęte reprezentowanie w postępowaniu.
-
Wsparcie w bieżących rozliczeniach podatkowych
Wsparcie doradcy w rozliczeniach związanych z korzystaniem z pomocy publicznej.
-
Udostępnianie „Kalkulatora ulgi”
Narzędzie umożliwiające określenie wysokości należnego podatku dochodowego w związku z poniesionymi wydatkami inwestycyjnymi i innymi istotnymi czynnikami.
Weryfikacja pod kątem spełnienia kryteriów wnioskowania o decyzję o wsparciu.
Dlaczego Grant Thornton?
Zyskujesz dostęp do wiedzy ekspertów w przedmiocie pomocy publicznej rozliczanej w Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz Polskiej Strefie Inwestycji z wiedzą i doświadczeniem zbieranym początku wejścia w życie przepisów o Specjalnych Strefach Ekonomicznych, z ponad setką zrealizowanych projektów w tym zakresie audytów MDR, uzyskanymi decyzjami o wsparciu oraz zaopiniowanymi rozliczeniami dot. kosztów kwalifikowanych liczonych w setkach milionów złotych. Za realizację Twoich obowiązków będzie odpowiadał zespół z doświadczeniem w tym obszarze liczonym w tysiącach godzin, realizujący projekty dla wszystkich typów podmiotów korzystających z pomocy publicznej wiodących branż jak sektor automotive, spożywczy czy maszynowy i nie tylko.
-
30 lat
działalności w Polsce
-
1,33 mln PLN
najmniejsza wartość projektu inwestycyjnego, dla którego uzyskaliśmy decyzję o wsparciu
-
258 mln PLN
największa wartość projektu inwestycyjnego, dla którego uzyskaliśmy decyzję o wsparciu