Podatek akcyzowy

Kontakt

Akcyza jest podatkiem szczególnym. Dotyczy tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie paliw, energii, alkoholu i tytoniu. To oni muszą się zmierzyć z przepisami akcyzowymi.

Nie jest to łatwe. Aby rozpocząć działalność w zakresie wyrobów akcyzowych, należy spełnić szereg obowiązków, w tym uzyskać stosowne zezwolenia, złożyć zabezpieczenie majątkowe, otrzymać decyzję w sprawie norm ubytków czy postarać się o banderole akcyzowe. W bieżącej działalności akcyzowej trzeba postępować ostrożnie. Uchybienia bowiem mogą się wiązać nie tylko z bolesnymi konsekwencjami finansowymi, ale również doprowadzić do utraty zezwoleń, co jest równoznaczne z zakończeniem działalności gospodarczej dotyczącej wyrobów akcyzowych.

Podatek akcyzowy – nasze wsparcie

Nasz zespół doradców posiada nie tylko wiedzę, ale również duże doświadczenie w zakresie podatku akcyzowego. Członkiem tego zespołu jest ceniony specjalista ds. akcyzy – Paweł Kaczmarek. Przez kilkanaście lat, jako pracownik organów podatkowych, zdobywał praktyczne doświadczenie zajmując się orzecznictwem akcyzowym. Występował przed sądami administracyjnymi. Specjalizuje się też w procedurze administracyjnej. Jest wieloletnim wykładowcą z zakresu akcyzy, prowadzi też działalność publicystyczną.

Grant Thornton jednym z największych doradców podatkowych

Jest nam niezwykle miło poinformować, że firma Grant Thornton zajęła wysokie miejsca XI edycji prestiżowego Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego organizowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną”, którego wyniki ogłoszono 23 marca 2017 r.

 

Grant Thornton proponuje następujące usługi w zakresie podatku akcyzowego:

 1. Rejestracja w zakresie akcyzy
 2. Ubieganie się o zezwolenia akcyzowe, w tym zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oraz na prowadzenie działalności w charakterze zarejestrowanego odbiorcy
 3. Wnioskowanie o uzyskanie zabezpieczenia akcyzowego oraz zwolnienie z takiego zabezpieczenia
 4. Występowanie o wydanie i zmianę decyzji w zakresie norm ubytków i norm zużycia
 5. Składanie wniosków o zwrot akcyzy z tytułu dostawy lub eksporty wyrobów akcyzowych
 6. Sporządzenie wniosków o wydanie Wiążącej Informacji Akcyzowej oraz Indywidualnej Interpretacji Podatkowej
 7. Audyt w zakresie prawidłowości prowadzenia dokumentacji akcyzowej, w tym obowiązkowych ewidencji oraz przeglądy podatkowe wskazujące na ryzyka w zakresie akcyzy
 8. Pomoc w sporządzaniu deklaracji akcyzowych
 9. Wsparcie w postępowaniach, gdy dojdzie do sporów z organami podatkowymi
 10. Przygotowanie skarg do WSA i kasacji do NSA i reprezentowanie przed sądami
 11. Bieżące wsparcie w zakresie interpretowania przepisów akcyzowych, w tym przygotowanie opinii

 

Aby dowiedzieć się więcej o usłudze dostosowanej do Twoich potrzeb, wybierz odpowiednią opcję poniżej:

[Planuję rozpocząć działalność]   [Prowadzę działalność]

 

[WARTO WIEDZIEĆ]
Cztery projekty zmian do ustawy akcyzowej
Przeczytaj więcej! >>

 

Paweł Kaczmarek
Doradca

Paweł to wieloletni pracownik organów celnych, który całą swoją karierę zawodową związał z podatkiem akcyzowym. Ma ekspercki poziom wiedzy o akcyzie, doświadczenie przede wszystkim w orzecznictwie oraz procedurach akcyzowych zdobywał piastując przez 8 lat stanowisko Naczelnika Wydziału Akcyzy. Od września tego roku dołączył do zespołu Grant Thornton, by wspomagać naszych klientów w stawianiu czoła wyzwaniom, jakie stawiają podatnikom akcyzowe zawiłości.

Usługi powiązane:

Kontrola i postępowanie podatkowe

Interpretacje indywidualne

Kancelaria prawna

Doradztwo podatkowe

Skontaktuj się z nami