Doradztwo podatkowe

Samochody w firmie po zmianach, czyli jak ukryć podwyżkę podatku 19.06.2018

Pierwsze półrocze 2018 r. dobiega końca, co widać nie tylko w kalendarzu. Tempa nabiera bowiem komunikowanie podatnikom zamiarów wprowadzenia zmian w prawie podatkowym, które miałyby obowiązywać od 1 stycznia(...)
Czytaj więcej →
Doradztwo podatkowe

JPK – ostatni dzwonek 18.06.2018

Za kilkanaście dni już prawie każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do przekazania na żądanie organów podatkowych pozostałych struktur JPK. Dlaczego „prawie” każdy przedsiębiorca? Jakie kary grożą za nieprzekazanie pliku na(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing płac i kadr

Rekompensata za naruszenie normy odpoczynku dobowego 12.06.2018

Pracodawca ma obowiązek przestrzegania nie tylko norm czasu pracy, ale także norm odpoczynku. W kodeksie pracy, podobnie jak dla norm czasu pracy wskazano dwa rodzaje norm odpoczynku, który musi(...)
Czytaj więcej →
Ceny transferowe

Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych do umowy spółki osobowej wzbudza coraz więcej wątpliwości 11.06.2018

Obowiązujące od 2017 r. przepisy określające krąg podatników zobowiązanych do sporządzania dokumentacji cen transferowych w odniesieniu do umów spółek osobowych budzą liczne wątpliwości interpretacyjne. W ostatnim czasie pojawiło się(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing finansowo-księgowy

Podatek u źródła – pobór podatku, zwolnienia, certyfikat rezydencji 11.06.2018

Polskie przedsiębiorstwa kupujące usługi od podmiotów mających swoją siedzibę poza terytorium Polski powinny pamiętać o zweryfikowaniu danych transakcji pod kątem powstania obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, tzw. podatku u źródła.(...)
Czytaj więcej →
Outsourcing finansowo-księgowy, Purpurowy Informator, Raporty

Mechanizm podzielonej płatności (split payment) 08.06.2018

Kolejna zmiana ustawy o podatku VAT wprowadza nowe rozwiązanie – dodatkową metodę dokonywania płatności – mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Przepisy o split payment, czyli mechanizmie podzielonej płatności(...)
Czytaj więcej →
Ochrona danych osobowych (RODO)

RODO – czy Twoja firma jest już gotowa? 08.06.2018

25 maja, czyli dzień, który przez ostatnie miesiące budził wiele emocji związanych z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, przeszedł do historii. Obecnie funkcjonujemy już w(...)
Czytaj więcej →
Ochrona danych osobowych (RODO)

RODO reguluje monitoring pracowniczy i zmienia Kodeks Pracy 06.06.2018

Na wstępnie warto przyjrzeć się temu, jak zagadnienie monitoringu było rozpatrywane tylko i wyłączenie na gruncie samych przepisów RODO (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (2016/679) z dnia 27 kwietnia(...)
Czytaj więcej →
Pokaż więcej

Najnowsze komentarze

Polska nadal tworzy bardzo dobre warunki dla zagranicznych inwestorów, a nasze atuty wciąż zdecydowanie przeważają nad bolączkami. Jeśli jednak chcemy trwale i na jeszcze większą skalę przyciągać duże inwestycje, musimy dalej się rozwiać, czyli poprawiać atrakcyjność Polski, zwłaszcza eliminując bariery dla biznesu, np. niestabilność i niejasność prawa czy obowiązki biurokratyczne. Pamiętajmy, że inne kraje regionu również stale pracują nad poprawą swojej atrakcyjności inwestycyjnej.

 

Przemysław Polaczek Partner Zarządzający w Grant Thornton

Podkarpacie wyprzedziło inne regiony o kilka długości. Choć jest to region mało zamożny, to działające w nim firmy mają ogromne ambicje. Chcą nadrabiać straty do bogatszych województw, dlatego z imponującą determinacją podeszły do szansy, jaką daje im unijne wsparcie i niemal zalały Ministerstwo Rozwoju dobrymi wnioskami. Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt, że w regionie działa klaster lotniczy i SSE. Jeśli ten pozytywny, proinnowacyjny klimat się utrzyma, Podkarpackie ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem nowych technologii w Polsce.

 

Agnieszka Wykrzykowska Menedżer w departamencie Doradztwa Europejskiego Grant Thornton

Zasadniczo Konstytucja Biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ponieważ deklarowane w niej hasła przyjaznego, jasnego prawo i jego stanowienia opartego na dialogu są godne pochwały. Problem w tym, że propozycje zawarte w Konstytucji nie stanowią nowej jakości w stosunku do obecnie istniejących regulacji. Jednocześnie – innymi ustawami – państwo wciąż nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jeśli chcemy więc ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, potrzebne są faktyczne działania rządu na korzyść firm oraz – w konsekwencji – zmiana mentalności urzędników.

 

Dariusz Bednarski Partner zarządzający Departamentem Doradztwa w Grant Thornton

Eksperci Grant Thornton na Twitter

Skontaktuj się z nami